VŠB-TU Ostrava významně přispívá k proměně města

VŠB-TU Ostrava. Foto VŠB-TUVŠB-TU Ostrava. Foto VŠB-TU

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava si připomíná pětasedmdesát let působení v krajském městě.

Reklama

 

Pětasedmdesát let od svého působení na severu Moravy si letos připomíná Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Její podoba se za dobu existence výrazně proměnila.Vysoká škola báňská, jejíž počátky sahají do poloviny 19. století, původně sídlila v Příbrami. Dekretem prezidenta Edvarda Beneše bylo ale v září roku 1945 rozhodnuto o přemístění školy právě do Ostravy, první studenti se na ní začali učit 7. listopadu téhož roku.

„VŠB-TUO je hybnou silou našeho regionu, kterému pomáháme v přerodu od těžkého průmyslu na smart region," uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková pro média včetně MojeOstravsko.cz.

„Univerzita dříve zaměřená kvůli těžbě uhlí především na hornictví a hutnictví se přerodila v polytechnickou vysokou školu, která propojuje technické, ekonomické, přírodovědné i umělecké obory. Výrazně se soustředí také na výzkum a spolupráci akademického prostředí s průmyslem,“ podotkla mluvčí.

„Spolupráce s průmyslem je pro univerzitu zásadní a dlouhodobě se jeho potřebám snaží přizpůsobit nejen skladbu svých zhruba stovky studijních programů, ale i své výzkumné aktivity. Součástí univerzity jsou dvě výzkumná centra. Škola je ale například i největším univerzitním centrem 3D tisku v České republice a na Slovensku,“ informovala Halíková.

„Na univerzitě nyní studuje více než 11.500 českých studentů, které každoročně doplňuje i dalších téměř 2000 zahraničních posluchačů,“ upřesnila mluvčí.

„Největší zájem je nyní o Fakultu elektrotechniky a informatiky a o Ekonomickou fakultu. Ta je  jednou z největších v Česku a měla by se v následujících letech  dočkat zásadní změny. Z centra se má přestěhovat do porubského kampusu. Univerzita čeká ještě na potvrzení financování nové stavby,“ sdělila Halíková.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Kalendárium historických událostí města Ostravy (od 23. do 29. listopadu) Kalendárium historických událostí města Ostravy (od 23. do 29. listopadu)
Kopřivnický trenér Veřmiřovský: Jsme oslabeni o šest hráčů Kopřivnický trenér Veřmiřovský: Jsme oslabeni o šest hráčů
Vítkovičtí Krenželok s Lakatošem se střelecky prosadili proti bývalému klubu Vítkovičtí Krenželok s Lakatošem se střelecky prosadili proti bývalému klubu

Útočník Marosz zařídil v prodloužení výhru hokejistů Vítkovic nad Spartou Útočník Marosz zařídil v prodloužení výhru hokejistů Vítkovic nad Spartou
Jsme rádi za domácí výhru, shrnul vítkovický Darek Stránský souboje s Hradcem Králové Jsme rádi za domácí výhru, shrnul vítkovický Darek Stránský souboje s Hradcem Králové
Hrál i za Baník Ostrava, teď je Pavel Zavadil ligovým rekordmanem Hrál i za Baník Ostrava, teď je Pavel Zavadil ligovým rekordmanem


Komentáře