Skutečně smrtelně jedovatý pavouk? Tajemná zápřednice je opět tady

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - V Čechách se objevila ve větším množství zápřednice. Je toto riziko i v Moravskoslezském kraji? Pavouk, který vyhledává teplé oblasti. Letošní suché a teplé jaro je pro tohoto tvora ideální. Je pravdu zápřednice jedovatá?

Reklama

Především zápřednice jedovatá je jedovatý pavouk.

Není plošně rozšířen, ale jeho výskyt stoupl, zvláště v některých regionech. K nim patří například Litoměřicko. V poslední době rozšířil svoje teritorium i na Roudnicko a do středních Čech v oblasti Velvar.

"Vyskytl se názor, že zápřednici je vhodné likvidovat na potkání. To je ovšem zbytečné. V první řadě je nutné si uvědomit, že i jiní tuzemští pavouci umí bolestivě kousnout," konstatovalo Toxikologické informační středisko (TIS).

"Navíc zápřednice je noční lovec, ve dne spíš narazíte na její charakteristickou síťku, připomínající sáček velikosti až slepičího vejce. (Proto „zápřednice“ – do své síťky se doslova zapřede). Opravdu není nutné ji ničit. Sám pavouček dosahuje velikosti zhruba 1 cm, nejčastěji žlutohnědé až šedohnědé barvy s nápadně dlouhými končetinami," informovalo dále TIS.

Kousnutí zápřednice není příjemné. Jeho bolestivost se dá srovnat s vosím žihadlem.

I místní příznaky jsou podobné: otok a zarudnutí, někdy, zvláště u dětí, až namodrale červené zbarvení kůže. Může dojít i odumření kůže nevelkého rozsahu. Místo kousnutí pálivě bolí, může i brnět. Tyto místní příznaky mohou trvat i několik dní. Jen v některých případech, především u dětí,se mohou projevit i mírné celkové příznaky: nevolnost, zvracení, zimnice a zvýšená teplota.

Co dělat, když vás zápřednice kousne?

"V první řadě nepropadnout panice. Na postižené místo přiložit studený obklad. Poradit se s lékařem na dalším postupu (zda je v pořádku očkování proti tetanu, léky proti bolesti, popřípadě proti alergické reakci). Pobyt v nemocnici je na místě jen u výraznější celkové reakce. V naprosté většině stačí lokální ošetření," popsalo Toxilogické informační středisko.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Miloš Zeman vyhrál prezidentskou volbu a bude nadále prezidentem! Miloš Zeman vyhrál prezidentskou volbu a bude nadále prezidentem!
O prezidenta se bude ucházet devět lidí, jedenáct dalších bylo vyřazeno O prezidenta se bude ucházet devět lidí, jedenáct dalších bylo vyřazeno
Počasí slibuje ochlazení, může přijít i sníh Počasí slibuje ochlazení, může přijít i sníh

Bílá tma nebo černý led. Očekává se divočina na silnicích Bílá tma nebo černý led. Očekává se divočina na silnicích
Vítr trhá střechy a kácí stromy. Kalamita v Česku Vítr trhá střechy a kácí stromy. Kalamita v Česku
Kauza Čapí hnízdo: Babiš s Faltýnkem převzali obvinění Kauza Čapí hnízdo: Babiš s Faltýnkem převzali obvinění


Komentáře