Pokus o vojenský převrat v Turecku končí

ANKARA, ISTANBUL - Pokus turecké armády o státní převrat nevyšel. V noci na sobotu (16.7.2016) se odehrávaly především v Ankaře a Istanbulu boje mezi povstalci a jednotkami věrnými prezidentovi Erdoganovi.

Reklama

K pokusu o převrat došlo v době, kdy byl turecký prezident Tayyip Erdogan na dovolené. Ještě během noci se ale vrátil do Istanbulu a vyzval občany země, aby vyšli do ulic a postavili se za něj i jeho vládu.

Náásledně prezident narychlo svolal tiskovou konferenci, na níž označil pokus o puč za vlastizradu.

Vzbouření vojáci obsadili strategická místa, a to státní televizi a přinutili redakci, aby odvysílala deklaraci, že armáda převzala moc.

Ovšem v sobotu brzo ráno ale reportéři agentur hlásili, že vzbouření vojáci skládají zbraně a vzdávají se.

"V závislosti na vývoji bezpečnostní situace v zemi a znovuzprovoznění letecké dopravy budeme usilovat o zajištění bezpečného návratu Čechů," uvedl v sobotu ráno premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministerstvo zahraničí v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Německo podporuje demokraticky zvolenou tureckou vládu, uvedla v sobotu kancléřka Angela Merkelová. Ta prostřednictvím svého mluvčího na twitteru uvedla, že v Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů.

Spojené státy vyzývají k podpoře demokraticky zvolené turecké vlády. Vyplývá to z prohlášení, kterým Bílý dům reagoval na zprávy o pokusu o vojenský převrat v Turecku.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Miloš Zeman vyhrál prezidentskou volbu a bude nadále prezidentem! Miloš Zeman vyhrál prezidentskou volbu a bude nadále prezidentem!
O prezidenta se bude ucházet devět lidí, jedenáct dalších bylo vyřazeno O prezidenta se bude ucházet devět lidí, jedenáct dalších bylo vyřazeno
Počasí slibuje ochlazení, může přijít i sníh Počasí slibuje ochlazení, může přijít i sníh

Bílá tma nebo černý led. Očekává se divočina na silnicích Bílá tma nebo černý led. Očekává se divočina na silnicích
Vítr trhá střechy a kácí stromy. Kalamita v Česku Vítr trhá střechy a kácí stromy. Kalamita v Česku
Kauza Čapí hnízdo: Babiš s Faltýnkem převzali obvinění Kauza Čapí hnízdo: Babiš s Faltýnkem převzali obvinění


Komentáře