Na budově ostravského národního památkového ústavu je pietní místo obětí gestapa

Ostrava - Památkáři odhalili nové pietní místo obětí gestapa v Ostravě. Minutou ticha a položením květin u pamětní desky uctili v úterý 17. listopadu 2015 v moravskoslezské metropoli památku obětí nejen druhé světové války asi tři desítky lidí. V budově sídlí Národní památkový ústav (NPÚ), za druhé světové války v ní však gestapo mučilo a týralo tisíce lidí.

Reklama

„Pamětní deska je doplněna skleněnou tabulí, na které jsou jména těch, kteří zde byli vyšetřováni a nepřežili druhou světovou válku. Díky počítači si mohou návštěvníci dohledávat biografická data vyšetřovaných osob a prohlížet medailony alespoň některých z nich,“ řekl ředitel územního pracoviště NPÚ v Ostravě Michal Zezula.

NPÚ chce připomenout konkrétní osudy konkrétních lidí. Na desce jsou napsána jména 1300 osob.

„Jsou to ti, co nepřežili druhou světovou válku, položili svůj život na popravišti nebo v koncentračních táborech. Ten systém je otevřený a počítá se s tím, že jak bude pokračovat výzkum, tak budou doplňována data i jména těch, kteří zde trpěli,“ dodal Michal Zezula.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ostrava-město

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51! Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!
Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna
Napadení řidiče autobusu v Ostravě! Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných
Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou
V Ostravě-Svinově hořela bývalá kotelna! V Ostravě-Svinově hořela bývalá kotelna!


Komentáře