Centrum Chaloupka rozšiřuje svoje aktivity a má další vizi
Ostrava - Rodinné a komunitní centrum Chaloupka v Ostravě funguje již jedenáct let a bylo založeno devíti rodiči na mateřské dovolené, protože chtěli využít volný čas s dětmi a přijít na jiné myšlenky.
„První tři roky fungovala Chaloupka jako dobrovolná báze pro rodiče a postupně se služby rozšiřovaly, protože jsme dostali peníze na první projekt,“ vzpomíná ředitelka centra Edita Kozinová, která je na svou práci náležitě pyšná. „Daný projekt stále trvá a zaměřuje se na rodiny, které mají problémy s dětmi, a rodiče je chtějí řešit přidáním vhodných aktivit jako třeba cvičením nebo masážemi,“ líčí situaci Kozinová.
Profesionalizace centra z ministerstva práce a sociálních věcí zaměstnala dva školené pracovníky, aby se věnovali dětem a rodinám. Jaké jsou představy a plány do budoucna?
„Rozšiřujeme svoje aktivity. Například miniškolku pro děti od dvou let o metodu Montessori jako alternativní způsob výchovy dětí, která je vhodná například pro hyperaktivní děti. Je založena na vlastním poznání sebe sama a využívá se již od narození až do ukončení základní školní docházky. Máme jasnou vizi v oblastech, jak dál. A pro praxi využíváme i speciální pomůcky, u kterých děti zjišťují účel a využití v každodenním životě,“ informuje o nových záležitostech ředitelka a přidává smělé vyhlídky, na kterých již také pracují.
„Dalšími službami jsou a budou tzv. asistované kontakty mezi rodinami, které mají děti v náhradní péči a prostřednictvím Chaloupky umožňují setkání s biologickými rodiči. Tuto službu mohou také využít rodiny v konfliktu nebo v rozvodovém řízení. Takové situace psychicky působí na všechny osoby a naše centrum nabízí prostory i školený a zkušený personál k daným cíleným záměrům,“ upřesňuje ředitelka.
Centrum nabírá a získává nové poznatky i v zahraničí, „Velká Británie má letitou praxi s rodinami, které mají děti adoptované nebo v pěstounské péči. Rodiny nám ochotně poskytly své zkušenosti v podobě rozhovorů s nimi,“ říká s nadšením ředitelka.
Chaloupka má mnoho dalších plánů a námětů. „V oblasti péče o děti se zaměřujeme zejména na projekt nazvaný: Dětská skupina. Záměrem je realizace miniškolky, která se uvádí do běžného života za podpory rodičů i lektorů. Připravují se tímto způsobem na školku a učí se poznávat svět a návyky od dvou let,“ podotýká.
Další projekt je multikulturní s pojmenováním Slova nejsou důležitá. „Vítáme rodiče ze zahraničí, jako jsou Norsko, Japonsko, Korea, Egypt, Nový Zéland nebo Afrika,“ vyjmenovává ředitelka centra a nabízí možnost vzdělávání v oblasti českého a anglického jazyka.
„Starosti nemáme pouze finanční. Pociťujeme obavu o běžné rodiny, aby se nedostaly do těžko řešitelných životních situací, proto hledáme prostředky zejména na prevenci a programy, které mohou předcházet těmto problémům,“ tvrdí paní Kozinová. A pozitivní výsledky vidí v nabízení volnočasových aktivit ve spolupráci s mateřskými a základními školami v Moravskoslezském kraji.
Centrum navštěvuje mnoho náhradních rodičů a pro některé z nich se Chaloupka stala i povoláním. „Pro pěstouny je zákon zásadní, ze změny vyplývá řada povinností, služeb, ale i možností dostat se k informacím pomocí sociálních pracovnic. Poskytujeme sportovní a kulturní programy a díky tomu se vytvořila skupina rodičů a dětí, kteří se rádi potkávají. Tímto způsobem cítí, že nejsou sami v náročné roli, pro kterou se rozhodli,“ komentuje milá pěstounka tří sourozenců Anička Dobošová.
A co je nutné říci na závěr? „Jsme rádi, že dokážeme vytvářet zajímavé prostředí pro rodiče, děti i personál. Lidé k nám spokojeně chodí a rozvíjejí své myšlení a vzájemné vazby. Fungují služby lékařů, psychologů, existuje zde rodinná poradna a vše nabízíme zdarma,“ dodává ředitelka Kozinová.