Na co si dát pozor při koupi nové sekačky

Máte v plánu využít posezónních slev a pořídit si ve výprodeji novou sekačku? Pak dávejte dobrý pozor. V následujícím článku si shrneme, jakým vlastnostem byste při výběru zahradní sekačky měli věnovat zvláštní pozornost a co na byste rozhodně neměli zapomenout.

Reklama

Největší chyba? Důraz na výkon

Pokud vybíráte sekačku na trávu hlavně podle výkonu motoru a šíře záběru, nejste zdaleka jediní. Obě kritéria jsou však přeceňována - vysoký výkon totiž není zárukou kvalitního výsledku. Ten závisí spíše na tvaru těla stroje, od kterého se odvíjí účinnost sečení a sběru trávy. Vyvarovat byste se proto měli neefektivnímu, leč častému symetrickému umístění motoru. V jeho důsledku totiž často dochází k nedostatečnému naplnění koše, což pro vás znamená zbytečně vyhozené peníze za jeho kapacitu.

Pozornost věnujte také celkové stavbě těla sekačky a materiálům, které byly na její výrobu použity. Pro účely občasného posekání menších ploch postačí, bude-li šasi z méně odolného plastu. V případě většího očekávaného zatížení však raději upřednostněte pevnější hliník nebo ocel.

Pokud jde o jednotlivé součástky, obecně se dá říci, že čím masivnější, tím lepší. Zároveň by však jejich robustnost neměla zbytečně navyšovat celkovou váhu stroje. Co se týče koleček, plastová toho příliš nevydrží. Snažte se proto volit spíše větší, širší a s kuličkovými ložisky.

Kámen úrazu? Rozhodují maličkosti

Nejoblíbenějším a nejrozšířenějším typem jsou benzinové rotační sekačky s pojezdem. Následující pravidla však neplatí jen pro ně. Na co se tedy dále zaměřit?

Málokdo si například uvědomuje, že páka u držadla, která slouží jako vypínač zapalování, je povinným bezpečnostním prvkem. Pokud chybí, nebo nefunguje, jak by měla, ruce pryč. Mezi další praktické vychytávky patří nastavitelná výška madla nebo možnost sklopit rukojeť. Obojí vám usnadní případný převoz a umožní pohodlné sekání vícero lidem.

Pozornost věnujte také sběrnému koši. I když zvolíte objemnější, neměla by vám manipulace s ním činit větší obtíže. Pokud jste při jeho vyjímání nuceni různě „přeručkovávat“ nebo koš upouštět, způsob jeho umístění a úchopu asi nebude ideální.

Mezi další užitečné vlastnosti patří rovněž nastavitelná rychlost pojezdu a výška sečení, které by se měly dát ovládat centrálně, tj. všechna kola jednou pákou. Dobrý pomocníkem, který ocení především ženy, je také tzv. elektrostart pro snadnější startování motoru. Disponují jím však jen nejmodernější modely.

Nejopomíjenější kritérium? Záruka a servis

Před koupí zahradní sekačky si uvědomme, že náš bezchybný výběr je založený především na ucelenosti a pravdivosti získaných informacích. Čerpat byste je proto měli především u seriózních prodejců, kteří tyto podmínky zaručeně splňují.

Kvalitu některých služeb, jako je délka a rozsah poskytované záruky či dostupnost náhradních dílů, si zpravidla ověříme až ve chvíli, kdy zjistíme, že je s naší sekačkou něco v nepořádku. Neriskujme tedy, že se náš prvotně výhodný nákup prodraží. Výrobky renomovaných prodejců typu Mountfield navíc mnohdy mají přidanou hodnotu, jako možnost sestavení a zprovoznění či doprava zdarma. Tak neváhejte a využijte posezónního výprodeje, který právě probíhá!

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Hokejové Vítkovice zaznamenaly obrovský řez v hráčském kádru Hokejové Vítkovice zaznamenaly obrovský řez v hráčském kádru
Útočník Svačina přestoupil z Třince do Poruby Útočník Svačina přestoupil z Třince do Poruby
Fotbalisté Baníku chtějí prolomit domácí prokletí Fotbalisté Baníku chtějí prolomit domácí prokletí

Ostravské ulice budou brázdit dvoupatrové autobusy. Od června 2020 na nové lince Ostravské ulice budou brázdit dvoupatrové autobusy. Od června 2020 na nové lince
Papírové jízdenky skončí v ostravské MHD. Lidé raději platí kartou Papírové jízdenky skončí v ostravské MHD. Lidé raději platí kartou
Mladík brutálně kopal do ženy, poté ji ukradl kabelku Mladík brutálně kopal do ženy, poté ji ukradl kabelku


Komentáře