Kraj chce propojit tramvají Ostravu s Havířovem a Karvinou. Uvažuje i o Beskydském okruhu

Pohled na Ostravu. Foto: archiv Pixabay.comPohled na Ostravu. Foto: archiv Pixabay.com

OSTRAVSKO /Vize pro Česko/ - Mezi Ostravou, Havířověm a Karvinou by mohla jezdit tramvaj, tzv. rychlodráha. Moravskoslezský kraj chce do roka znát varianty tras i financování.

Reklama

Do jednoho roku má krajský zastupitel Vladimír Návrat (ODS), který byl určen jako zmocněnec pro rychlodráhu, předložit studie proveditelnosti nové příměstské tramvajové trati.

Studie mají navrhnout varianty, kudy by koleje mohly vést, kolik tramvajové soupravy pojmou cestujících a jaké by byly náklady.

Vladimír Návrat je podle náměstka hejtmana pro dopravu Jakuba Unucky (ODS) jeden z největších dopravních odborníků v regionu a systémový inženýr, který umí skloubit požadavky všech dotčených úřadů a institucí. Jeho funkce je neplacená.

Pokud by se tramvajová rychlodráha ukázala jako reálná, následovaly by v letech 2020 a 2021 další projektové práce.

K rychlodráze by byly využívány i bývalé železniční vlečky. Avšak obavy vzbuzuje poddolované území na Karvinsku.

Krajští radní zároveň schválili dokument zaměřený na budoucnost kolejové dopravy. Kromě rychlodráhy mezi Karvinou a Ostravou stanovuje další úkoly, například Beskydský železniční okruh Ostrava – Frýdek-Místek – Kopřivnice – Studénka – Ostrava, zjištění proveditelnosti vlakového napojení Bruntálu na Ostravu, využití železničních vleček po útlumu OKD nebo výběr příměstských vlaků po roce 2025.

Nápad obnovení tramvajové trati mezi Ostravou a Karvinou není jen nápadem. V minulém století fungovalo zhruba 58 let do té doby, než oblast mezi městy byla poškozena důlní činností.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Městská nemocnice Ostrava se pozvolna vrací k běžnému provozu Městská nemocnice Ostrava se pozvolna vrací k běžnému provozu
Obránce Šimon Szathmáry je další posilou hokejistů Poruby v první lize Obránce Šimon Szathmáry je další posilou hokejistů Poruby v první lize
Fotbalisté Třince pod novým trenérem Strakou vyhráli potřetí v řadě Fotbalisté Třince pod novým trenérem Strakou vyhráli potřetí v řadě

Obrovské srdce se objeví na budově nemocnice Obrovské srdce se objeví na budově nemocnice
Kalendárium historických událostí města Ostravy (od 23. do 29. listopadu) Kalendárium historických událostí města Ostravy (od 23. do 29. listopadu)
Kopřivnický trenér Veřmiřovský: Jsme oslabeni o šest hráčů Kopřivnický trenér Veřmiřovský: Jsme oslabeni o šest hráčů


Komentáře