Koncertní hala v Ostravě má být dřív než v Brně a Praze

Vizualizace koncertní haly v Ostravě. Foto: archiv Město OstravaVizualizace koncertní haly v Ostravě. Foto: archiv Město Ostrava

OSTRAVA /Vize pro Česko/ - Dříve než v Brně nebo v Praze má v Ostravě stát nová koncertní hala. Ta výrazně dopředu posune kulturní scénu v Moravskoslezském kraji a do popředí má dostat i samotnou Ostravu.

Reklama

Ostrava vyhlásila a vyhodnotila architektonickou soutěž, zajistila finance a připravuje výstavbu.

Vítězný návrh vytvořilo americké studio Steven Holl Architects ve spolupráci s pražskými Architecture Acts.

"Město usiluje o koncertní halu hodně dlouho, je přáním několika generací hudebníků. První návrh na koncertní halu pochází z roku 1949, další vznikl o 20 let později, nikdy se však nezrealizovaly. Vypsali jsme mezinárodní architektonickou soutěž, v dějinách Ostravy srovnatelnou s architektonickou soutěží na Novou radnici z roku 1923,“ zdůraznil primátor Ostravy Tomáš Macura.

"Je to po Rudolfinu, které bylo otevřeno v roce 1885, první koncertní hala na území naší republiky."

Její cena bude přibližně 1,5 miliardy korun. Město Ostrava dohodlo spolufinancování s krajem a státem, Ministerstvo kultury uhradí 600 milionů, Moravskoslezský kraj 300 milionů a zbývajících 600 milionů korun zaplatí Ostrava.

"Pro financování koncertní haly jsme zřídili speciální fond, v němž si na halu šetříme a nyní v něm máme 250 milionů korun. Každým rokem přidáváme do fondu významnou částku,“ zdůraznil primátor.

Stavba začne v roce 2022

"Do konce roku 2021 by měly být dokončeny všechny stupně projektové dokumentace. Následovat bude zahájení stavby v roce 2022 a k slavnostnímu otevření nové koncertní haly a modernizovaného domu kultury dojde v roce 2024,“ upřesnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Hala bude mít 1200 až 1400 míst.

Očekává se velký zájem

Zkušenosti ze sousedního Polska, kde bylo v minulých letech postaveno 13 speciálních koncertních hal, ukazuje, že zájem publika je velký a často předčil očekávání.

Například v Katovicích má nová hala otevřená před pěti lety 1800 míst a o některé filharmonické koncerty je tak velký zájem, že je musejí opakovat ve dvou po sobě jdoucích dnech.

Podobný efekt očekává i Ostrava.

Koncerty přilákají nové publikum, které si bude chtít užít prvotřídní akustiku. Velkým trumfem je kvalitní Janáčkova filharmonie, s níž vystupují světově uznávaní interpreti a největší operní hvězdy a díky nové hale se dá očekávat, že přijedou i do Ostravy a osloví tak publikum v celém regionu.

V toto směru není zanedbatelný ani ekonomický přínos pro město související s vyššími tržbami od návštěvníků koncertů anebo větším vytížením ubytovacích kapacit. Dá se očekávat, že mimoostravští návštěvníci si prohlédnou i další ostravské atrakce, jako Dolní oblast Vítkovice, vyhlídkovou věž Nové radnice či galerie.

SOUVISEJÍCÍ: Ostrava bude mít koncertní halu od studia Steven Holl Architects + Architecture Acts z New Yorku

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Městská nemocnice Ostrava se pozvolna vrací k běžnému provozu Městská nemocnice Ostrava se pozvolna vrací k běžnému provozu
Obránce Šimon Szathmáry je další posilou hokejistů Poruby v první lize Obránce Šimon Szathmáry je další posilou hokejistů Poruby v první lize
Fotbalisté Třince pod novým trenérem Strakou vyhráli potřetí v řadě Fotbalisté Třince pod novým trenérem Strakou vyhráli potřetí v řadě

Obrovské srdce se objeví na budově nemocnice Obrovské srdce se objeví na budově nemocnice
Kalendárium historických událostí města Ostravy (od 23. do 29. listopadu) Kalendárium historických událostí města Ostravy (od 23. do 29. listopadu)
Kopřivnický trenér Veřmiřovský: Jsme oslabeni o šest hráčů Kopřivnický trenér Veřmiřovský: Jsme oslabeni o šest hráčů


Komentáře