Mají to dívky ve špičkovém sportu jednoduché?

OSTRAVA - Ve volejbalovém klubu TJ Ostrava, který úspěšně startuje v extralize žen, působí i mládežnická družstva. Nad tématem a otázkou, která je obsažena v titulku, se zamýšlí Martina Prchalová. Již druhým rokem je trenérkou ostravského volejbalového celku kadetek rovněž v extralize a věnuje se sportu naplno.

Reklama

„Začala jsem hrát na základní škole, protože jsem navštěvovala tréninky se svým otcem, a tak mě to chytlo, že jsem vyměnila atletiku za volejbal,“ usměvavě vypravuje o svých sportovních prvopočátcích paní Prchalová. Na druhém stupni si všiml její výšky a talentu i Ivo Žolnerčík, tehdejší trenér žen, a i když do svých dvaačtyřiceti let aktivně hrála, svůj časově náročný život by neměnila.

Jak poznáte talent u čtrnácti a patnáctiletých kadetek? Je sport pro tak mladé dívenky jednoduchý?

Jakýkoliv sport je o vůli a snaze se posouvat dopředu. Já za nejdůležitější pokládám technické vybavení a předvídavost pohybu každé hráčky. Samozřejmě k tomu patří výška a talent k všestrannému sportu jako je třeba atletika. Veškerá aktivita musí dělat radost a bavit, tím je zaručen úspěch.

Jak přistupujete v klubu TJ Ostrava k mladým dívkám, které chtějí pokračovat? Je návaznost na juniorky a dospělé ženy složitá?

Snažím se jim pomáhat a podporovat je. Pozornost si v týmu zaslouží každá. V kolektivu se objevují hráčky, které jsou výkonnostně výše, a vnímá to celá skupina. Mimo výšky a osobních schopností hodně záleží i na rodičích. Musí se přizpůsobit daným tréninkům a taky dnům, kdy se hrají zápasy, a časově se podle toho zařídit. Je štěstí, že volejbal není drahý sport. Kromě kvalitní obuvi a malých příspěvků na halu, posilovnu, masáže či regeneraci se nic víc platit nemusí. Kluby nabízejí sociální úlevy i pro děti nižších společenských tříd.

Jak nahrazujete chybějící hráčky, které během roku přejdou nebo odejdou z týmu?

Často se nám stává, že přijmeme starší nadané žačky nebo pak oslovíme kadetky z jiných klubů v okolí jako například Kopřivnice nebo třeba Bílovec atd. Většinou ale kadetky končí z důvodu, že jsou výkonnostně slabé a nemají na to se udržet na úrovni, která se vyžaduje. Také nemohu opomenout na to, že některé dívky končí kvůli škole a jiné zase třeba z důvodu zranění, které je odradí ve sportu pak pokračovat. Jsou i dívky, které zvládají hrát za kadetky a zároveň i za juniorky.

Nová sezóna začala a určitě nastaly nějaké změny. Co vás nového čeká v tomto ročníku?

Vzhledem k tomu, že máme dvě utkání za sebou, tak praktikujeme novým systém. Jsou dvě skupiny kadetek A-Čechy a B-Morava. Loni soutěžili tzv. každý s každým A a B, a pak přišlo rozdělení. První tři z A se sloučili s prvními třemi z B a mezi sebou hráli. Letos je to jiné. První kolo hraje opět každý s každým, ale pak se hrají tři turnaje ve třech skupinách po čtyřech družstvech, kde někdo sestupuje, jiný postupuje. Pořadí do skupin určuje první část dle umístění.

Jaké procento kadetek se dostane na profesionální úroveň? Můžete se pochlubit nějakou dívenkou, o které si myslíte, že se o ní uslyší?

Netroufám si uvést procento úspěšnosti, ale není to moc, určitě pod deset procent. Myslím si, že jméno Klára Žarnovická bude jednou známé. Kromě výšky, talentu, skvělých reakcí hodně chce a věnuje se volejbalu i mimo tréninky. Obětuje pro sport hodně času. I když přišla před necelými třemi roky, rychle se učí a dnes patří v týmu mezi nejlepší. Postoupila ze starších žaček.

Autor: Lada Kutějová

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ostrava-město

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51! Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!
Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna
Napadení řidiče autobusu v Ostravě! Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných
Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou
V Ostravě-Svinově hořela bývalá kotelna! V Ostravě-Svinově hořela bývalá kotelna!


Komentáře