Ostravské ropné laguny: Proti záměru AVE CZ se postavili kritici způsobu likvidace

Moriánské Hory - Ještě letos by měla začít likvidace dalších tun ropných lagun v areálu bývalé chemičky Ostramo v Moravské Ostravě. Státní ekologickou zakázku vyhrála pražská firma AVE CZ, jenže podle ekologů i zástupců Strany zelených a Pirátů vlastní likvidaci má opět provádět Geosan Group. A ta při čištění lagun už jednou selhala.

Reklama

Z lagun už bylo vytěženo zhruba 200 tisíc tun kalů. V průběhu sanace vyšlo najevo, že v lokalitě jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se původně nepočítalo.

Tyto takzvané nadbilanční kaly má odstranit společnost AVE CZ, která za to má od státu inkasovat 429 milionů korun. Kromě kalů je ale nutné vyčistit také dekontaminovanou zeminu.

Jako riziko je ekology i kritiky dosavadního způsobu sanace nevyřešená otázka konečné likvidace nebezpečného odpadu.

Státní zakázku získala firma AVE CZ, která patří do konglomerátu firem vlastněných miliardářem Danielem Křetínským. Jenže podle zástupců Strany zelených, Pirátů a ekologických organizací se má v Ostravě na odtěžení kalů opět podílet Geosan Group. Ten už jednou selhal, když prováděl sanaci ve Sdružení Čistá Ostrava.

Mluvčí společnosti AV CZ Jana Vondráková pro Českou televizi uvedla, že za provedení zakázky je zodpovědná firma AVE CZ odpadové hospodářství, která uzavřela smlouvu se státním podnikem Diamo. Ten zodpovídá za správu a sanaci ropných lagun. „V současné době běží lhůta určená pro splnění legislativních požadavků, a tudíž nebyly a ani nemohly být uzavřeny žádné jiné smlouvy,“ uvedla.

Podle Jany Dronské z podniku Diamo společnost AVE CZ uzavřela s Geosan Group příkazní smlouvu. Z toho prý plyne jen povinnost zajistit všechna nutná legislativní povolení pro tuto zakázku. AVE CZ chce podle ní využitím povolení, které už Geosan získal, maximálně urychlit zahájení prací.

Hlavním cílem aktivistů je dosáhnout toho, aby byl posouzen vliv záměru na životní prostředí, tedy řízení EIA.

ČTĚTE:  Z ostravských lagun kaly zmizí, tvrdí ministr Jan Mládek

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Mariánské Hory

Z ostravských lagun kaly zmizí, tvrdí ministr Jan Mládek Z ostravských lagun kaly zmizí, tvrdí ministr Jan Mládek

Komentáře