Ostravské Letiště Leoše Janáčka je napojeno na železnici

Mošnov - Ostravské letiště v Mošnově je napojeno na železnici, provoz osobních vlaků bude zahájen až na jaře 2015. Nová železniční trať spojuje Ostravu s terminálem.

Reklama

Na trati začne půlroční zkušební provoz, cestující by po ní první vlaky měly svézt 13. dubna 2015. Nová želenznice má i další prvenství. Necelé tři kilometry ze Sedlnice na letiště jsou první tratí postavenou po 70 letech.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která stavbu realizovala, současně s výstavbou nové trati modernizovala také část současné železnice mezi Sedlnicemi a Studénkou. Objemově investiční náklady jsou asi 553 miliónů korun.

Z ostravského Svinova na mošnovský terminál mají zajíždět vlaky ve dvouhodinovém taktu. Cesta potrvá patnáct minut.

Moravskoslezský kraj, který je majitelem letiště, očekává, že železnici ocení návštěvníci významných sportovních a kulturních akcí jako je chystané mistrovství světa v hokeji v květnu 2015, které se hraje ve vítkovické aréně. Ale také atletický mítink Zlatá tretra či Dny NATO.

„Letiště se tak stává součástí komplexní dopravní infrastruktury nadregionálního a potažmo i mezinárodního významu. Rozvoj tohoto prostoru patří mezi priority kraje, a to zejména s ohledem na těsnou vazbu na průmyslovou zónu Mošnov. O zónu v Mošnově se zajímá řada investorů, práci tu v budoucnu získají stovky lidí. Velká část z nich vlak k cestě do zaměstnání určitě ráda využije,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Podle generálního ředitele LLJ Pavla Schneidera nová železnice až na letiště je další výhodou pro jednání s leteckými dopravci. "Díky vlakovému spojení přímo k odletovému terminálu, můžeme při dalších jednáních o nových leteckých linkách akceptovat i pozdější, noční časy letů, protože cestující nebudou omezeni slabším nočním provozem hromadné dopravy k příletům a odletům linek."

Stavba železniční trati začala v září 2013. „Za více než půl miliardy korun, kterou investoval Moravskoslezský kraj s Evropskou unií v poměru 15 ku 85, vznikl přestupní terminál v nové železniční stanici Mošnov Ostrava Airport, postavily se necelé tři kilometry elektrifikované trati ze Sedlnice na letiště a silniční nadjezd,“ dodal náměstek hejtmana pro investice Ivan Strachoň.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ostrava-město

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51! Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!
Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna
Napadení řidiče autobusu v Ostravě! Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných
Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou
V Ostravě-Svinově hořela bývalá kotelna! V Ostravě-Svinově hořela bývalá kotelna!


Komentáře