Náš Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným, říká Bedřich Moldan

Moravskoslezský kraj - Jaké je ovzduší v České republice oproti jiným? "Jsme mírně podprůměrnou evropskou zemí, i když žádné žebříčky se nedělají. Jde spíše o srovnání některých regionů. Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným. Nebo sledování zátěže různými škodlivinami. V tomto ohledu je na tom Česko poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, které mají karcinogenní účinky," říká Bedřich Moldan, geochemik, ekolog, publicista a politik. Významnou roli sehrál při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989.

Reklama

"Pro generace dětí našich dětí nejsou vyhlídky příliš příznivé. Globální změna klimatu bude téměř určitě pokračovat ještě mnoho desetiletí a dokonce staletí, a to i navzdory tomu, kdyby se podařilo zavést účinná opatření na omezení emisí skleníkových plynů do ovzduší. Ty jsou totiž základní příčinou změny klimatu," řekl v rozhovoru pro Investigate.cz Bedřich Moldan.

"Důsledky změny klimatu jsou dobře prozkoumány. Mimo celkové oteplení, zvyšování hladiny oceánů a tání ledovců k nim patří již zmíněný častější výskyt mimořádných událostí. Změna klimatu však má nepříznivé důsledky pro živou přírodu, která se nedokáže rychle přizpůsobit novým podmínkám a může to znamenat velké nepříznivé změny například pro smrkové monokultury, jež se nedokáží adaptovat," uvedl v rozhovoru odborník na ekologii.

SOUVISEJÍCÍ: Česká republika je v kvalitě ovzduší na tom poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, říká Bedřich Moldan

"Důsledků může být ještě mnohem víc, mezi nimi rozšiřování tropických nemocí nebo – z jiné oblasti – velmi nepříznivý dopad na severní části kontinentu, kde pravděpodobně z velké části roztaje věčně zmrzlá půda," konstatoval Bedřich Moldan.

"Pokud se podaří omezit skleníkové plyny do ovzduší – příležitost k tomu je na současné pařížské konferenci o klimatu – snad se podaří změnu klimatu udržet v přijatelných mezích, avšak úplně je zastavit se rozhodně nepodaří," dodal Bedřich Moldan.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Česko

Miloš Zeman vyhrál prezidentskou volbu a bude nadále prezidentem! Miloš Zeman vyhrál prezidentskou volbu a bude nadále prezidentem!
O prezidenta se bude ucházet devět lidí, jedenáct dalších bylo vyřazeno O prezidenta se bude ucházet devět lidí, jedenáct dalších bylo vyřazeno
Počasí slibuje ochlazení, může přijít i sníh Počasí slibuje ochlazení, může přijít i sníh

Bílá tma nebo černý led. Očekává se divočina na silnicích Bílá tma nebo černý led. Očekává se divočina na silnicích
Vítr trhá střechy a kácí stromy. Kalamita v Česku Vítr trhá střechy a kácí stromy. Kalamita v Česku
Kauza Čapí hnízdo: Babiš s Faltýnkem převzali obvinění Kauza Čapí hnízdo: Babiš s Faltýnkem převzali obvinění


Komentáře