Havířovské vlakové nádraží památkou nebude. Rozhodl o tom ministr Daniel Herman

Vlakové nádraží v Havířově. Foto: archiv Důl architekturyVlakové nádraží v Havířově. Foto: archiv Důl architektury

Havířov - Havířovské vlakové nádraží, které je architekty ceněno jako zástupce bruselského stylu v české arhitektuře, nebude označeno za kulturní památku. V rozkladovém řízení o tom rozhodl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Reklama

Je to podstatné rozhodnutí v rámci kauzy, zda nádraží zbourat a postavit nové, nebo ponechat stávající a v budoucnu ho rekonstruovat. Haviřovská radnice i České dráhy chtěly nádraží zbourat a na jeho místě postavit zcela nový terminál, který by byl financován z evropské dotace. Spor se táhne tři roky.

O zachování nádraží uslilují aktivisté, kteří se odvolali k ministerstvu kultury kvůli tomu, že stejné ministerstvo rozhodlo, že objekt kulturní památkou nebude. Proti tomuto rozhodnutí na podzim 2014 demonstrovaly před budovou ministerstva desítky lidí. Organizátorem protestu sdružení Důl architektury.

Kvůli průtahům se město Havířov rozhodlo prozatím vzdát porjektu výstavby nového nádraží. V prosinci 2014 se městonavíc rozhodlo ustoupit od smlouvy na poskytnutí evropské dotace určené na spolufinancování rekonstrukce přednádražního prostoru, který byl součástí projektu terminálu.

I když nádraží nebude považováno za kulturní památku, zatím objekt zůstane ve stávajícím stavu.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Na 1. máje otevřeno, na 8. května zavřeno. Jak je to další svátky? Na 1. máje otevřeno, na 8. května zavřeno. Jak je to další svátky?
V Moravskoslezském kraji je smog. Vyhlášena byla regulace V Moravskoslezském kraji je smog. Vyhlášena byla regulace
Ostravsko má zasáhnout arktické počasí. Teploty mají klesat hluboko pod nulu Ostravsko má zasáhnout arktické počasí. Teploty mají klesat hluboko pod nulu

Prodloužená Rudná má být dokončena. Konec patu, ochota odblokovní dostavby obchvatu Poruby? Prodloužená Rudná má být dokončena. Konec patu, ochota odblokovní dostavby obchvatu Poruby?
Které lyžařské areály v moravskoslezských horách jsou v provozu? Které lyžařské areály v moravskoslezských horách jsou v provozu?
Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR


Komentáře