Babiš nechce dát státní peníze vlastníkům OKD. O horníky se chce postarat

Ostrava, Karvinsko - Insolvence i zásah státu jsou podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) dvě možné varianty, jak řešit situaci v OKD. Po schůzce s vlastníky těžařské firmy odmítl, že by stát platil 17 miliard. Avšak o horníky se chce postarat.

Reklama

Podle Andreje Babiše je pro stát lepší variantou neřízená insolvence OKD, než poskytnutí 17 miliard jejímu majiteli, tedy společnosti AHG, která ovládá majitele OKD - firmu NWR.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který se rovněž jednání s vlastníky OKD zúčastnil, uvedl: "S kolegy Babišem a Marksovou jsem jednal se zástupci Ad Hoc Group o budoucnosti OKD. Ve hře jsou tři scénáře: 1. státní spoluúčast, 2. státní převzetí firmy, 3. Insolvence. Ani třetí možnost nebude znamenat, že stát nebude aktivní."

Zástupci AHG minulý týden uvedli, že pokud se co nejrychleji nevyřeší situace kolem OKD, hrozí firmě neřízená insolvence. Zcela klíčové je tedy podle nich najít peníze na financování OKD do konce dubna 2016.

SOUVISEJÍCÍ: Nový vlastník OKD varuje: Firmě hrozí neřízená insolvence

Podle Andreje Babiše stát nemůže vstoupit do společnosti a převzít záruky za 17 miliard korun, když z ní odešel majetek za 150 miliard korun.

Ujistil však, že se stát chce postarat o horníky.

Varianta, že by do OKD vstoupil miliardář Petr Paukner je podle podnikatele reálná jen za předpokladu, že OKD bude v insolvenci.

To je typ soudního řízení, který má za cíl vypořádat dluhy tak, aby byl jak věřitel, tak dlužník za daných možností co nejvíce spokojený. Dlužníkovi nabízí možnost v rámci oddlužení snížit a vypořádat své dluhy a věřiteli zase uhradit alespoň část pohledávek.

Jenže Andrej Babiš znovu zopakoval svůj výrok, že lepší variantou je „funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD“.

SOUVISEJÍCÍ: Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner chce získat OKD

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Karvinsko

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce
Požár v OKD v Orlové. Škoda za 1,5 milionu! Požár v OKD v Orlové. Škoda za 1,5 milionu!
Mladý muž si chtěl zabruslit, srazilo ho auto Mladý muž si chtěl zabruslit, srazilo ho auto

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě
Neštěstí: Úmrtí polského horníka Neštěstí: Úmrtí polského horníka
Moravskoslezská ČSSD má nového lídra Moravskoslezská ČSSD má nového lídra


Komentáře