Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12. červenec 2018 | 07:52
Druhá vláda Andreje Babiše. Foto: archiv ČSSDDruhá vláda Andreje Babiše. Foto: archiv ČSSD

ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.

Reklama

Komunisté získají podíl na moci. S nejslabším výsledkem v historii Česka i Československa. Čtrnáct sociálních demokratů zvedlo ruku pro vládu Andreje Babiše, do Sněmovny nedorazil Milan Chovanec. Nakonec kvůli nepřítomnosti pro vládu nehlasoval komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Kvůli dovolené se hlasování nezúčastnil poslanec ANO Jiří Mašek.

V projevech po půlnoci vystoupili nekteří poslanci ČSSD, kteří se snažili obhajovat, proč zvednou ruku pro vládu s trestně obviněným premiérem v čele.

"Porodili jste ho vy, pana Babiše, vy pravice, porodili jsme ho my, sociální demokracie. Je to trapný a je mi taky trapně,” prohlásil u řečnického pultíku děčínský poslanec Jaroslav Foldyna, přestože ČSSD v Ústeckém kraji ve stranickém referendu nebyla pro vládní angažmá s ČSSD.

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ostravské ČSSD zase zdůraznil, že vláda bez důvěry a bez kontroly už vládla dlouho. Podle svých slov chce prosazovat program sociální demokracie.

Opavský poslanec Zbyněk Stanjura z ODS nastínil, jak podle něho bude vláda pod Babišem fungovat.

"V čele bude generální ředitel České republiky, pod ním jeho podřízení, kteří budou vyměněni, když budou mít jiný názor. O tom může vyprávět Martin Stropnický, Robert Pelikán, Karla Šlechtová,” řekl v rozpravě.

Pro důvěru vládě bylo 105 poslanců ze 196 přítomných. Kvórum bylo 98.

"Dopadlo to bohužel tak, jak se dalo očekávat. Hnutí ANO se odmítalo vzdát představy, že premiérem bude trestně stíhaný estébák, vítěze voleb podpořily jen dvě strany. 28 let po svobodných volbách bylo prolomeno tabu a k vládní moci se dostává komunistická strana,“ komentoval důvěru vládě předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Právě on se dostal do slovní přestřelky s Andrejem Babišem.

Před budouvou Poslanecké sněmovny ve Sněmovní ulici v Praze byl celé odpoledne i večer a dokonce i v noci dav protestujících lidí.

Miroslav Kalousek vybízel Andreje Babiše, aby k nim přišel. Premiér a šéf ANO to odmítal. Nakonec k demonstrantům přišel, avšak byl vypískán. Vzduchem létalo údajně i několik předmětů, zejména lahví.

Kalousek předtím premiérovi také řekl, že "kňourá a fňuká” a řekl mu, že chlap mluví i s lidmi, kteří mají jiný názor. "Vy utíkáte před lidmi, kteří mají jiný názor,” zdůraznil Kalousek.

Babišovi po krátké návštěvě protestu před Sněmovnou následně u řečnického pultiku "bouchly saze".

"Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,” emotivně Babiš začal skoro řvát.

Babiš znovu odmítl, že by za bývalého režimu spolupracoval s komunistickou tajnou Státní bezpečností. Tvrdil, že všechny soudy vyhrál.

"Vy my tady nebudete nadávat do estébáků, já jsem žádný estébák nebyl,” řval od pultíku na Kalouska rozrušený Babiš.

Po vyslovení důvěry vládě připojil svůj komentář i poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Skončila republika. Je to druhá Česká republika. Andrej Babiš bude vést stát jako vůdce,“ glosoval.

A také nabídl přirovnání vládní spolupráce ANO s ČSSD.

"Když dáte do jedné klece kočku a kanárka, tak bych chtěl vědět, jak ten kanárek bude kočku kontrolovat,“ dodal Karel Schwarzenberg.

Na začátku rozpravy ve středu (11.7.2018) vystoupil ve Sněmovně s projevem prezident Miloš Zaman, který horoval na menšinovou vládu ANO s ČSSD za podpory komunistů.

Na něj demonstranti volali „Ruský švábe”„Česko není Rusko”. Naopak Zeman komentoval neúčast poslance ČSSD Milana Chovance. Tomu kritici připomínají, že v minulosti jako hejtman Plzeňského kraje uzavřel koalici s KSČM a nyní odmítl hlasovat pro vládu. Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola vyzval přes média svého stranického kolegu ze západu Čech, aby rezignoval na poslanecký mandát.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!