Centrum Chaloupka rozšiřuje svoje aktivity a má další vizi

4. červen 2015 | 00:28 | Ostrava-město
rodinné centrum Chaloupka v Ostravě. Foto: archiv rcchaloupka.czrodinné centrum Chaloupka v Ostravě. Foto: archiv rcchaloupka.cz

Ostrava - Rodinné a komunitní centrum Chaloupka v Ostravě funguje již jedenáct let a bylo založeno devíti rodiči na mateřské dovolené, protože chtěli využít volný čas s dětmi a přijít na jiné myšlenky.

Reklama

„První tři roky fungovala Chaloupka jako dobrovolná báze pro rodiče a postupně se služby rozšiřovaly, protože jsme dostali peníze na první projekt,“ vzpomíná ředitelka centra Edita Kozinová, která je na svou práci náležitě pyšná. „Daný projekt stále trvá a zaměřuje se na rodiny, které mají problémy s dětmi, a rodiče je chtějí řešit přidáním vhodných aktivit jako třeba cvičením nebo masážemi,“ líčí situaci Kozinová.

Profesionalizace centra z ministerstva práce a sociálních věcí zaměstnala dva školené pracovníky, aby se věnovali dětem a rodinám. Jaké jsou představy a plány do budoucna?

„Rozšiřujeme svoje aktivity. Například miniškolku pro děti od dvou let o metodu Montessori jako alternativní způsob výchovy dětí, která je vhodná například pro hyperaktivní děti. Je založena na vlastním poznání sebe sama a využívá se již od narození až do ukončení základní školní docházky. Máme jasnou vizi v oblastech, jak dál. A pro praxi využíváme i speciální pomůcky, u kterých děti zjišťují účel a využití v každodenním životě,“ informuje o nových záležitostech ředitelka a přidává smělé vyhlídky, na kterých již také pracují.

„Dalšími službami jsou a budou tzv. asistované kontakty mezi rodinami, které mají děti v náhradní péči a prostřednictvím Chaloupky umožňují setkání s biologickými rodiči. Tuto službu mohou také využít rodiny v konfliktu nebo v rozvodovém řízení. Takové situace psychicky působí na všechny osoby a naše centrum nabízí prostory i školený a zkušený personál k daným cíleným záměrům,“ upřesňuje ředitelka.

Centrum nabírá a získává nové poznatky i v zahraničí, „Velká Británie má letitou praxi s rodinami, které mají děti adoptované nebo v pěstounské péči. Rodiny nám ochotně poskytly své zkušenosti v podobě rozhovorů s nimi,“ říká s nadšením ředitelka.

Chaloupka má mnoho dalších plánů a námětů. „V oblasti péče o děti se zaměřujeme zejména na projekt nazvaný: Dětská skupina. Záměrem je realizace miniškolky, která se uvádí do běžného života za podpory rodičů i lektorů. Připravují se tímto způsobem na školku a učí se poznávat svět a návyky od dvou let,“ podotýká.

Další projekt je multikulturní s pojmenováním Slova nejsou důležitá. „Vítáme rodiče ze zahraničí, jako jsou Norsko, Japonsko, Korea, Egypt, Nový Zéland nebo Afrika,“ vyjmenovává ředitelka centra a nabízí možnost vzdělávání v oblasti českého a anglického jazyka.

„Starosti nemáme pouze finanční. Pociťujeme obavu o běžné rodiny, aby se nedostaly do těžko řešitelných životních situací, proto hledáme prostředky zejména na prevenci a programy, které mohou předcházet těmto problémům,“ tvrdí paní Kozinová. A pozitivní výsledky vidí v nabízení volnočasových aktivit ve spolupráci s mateřskými a základními školami v Moravskoslezském kraji.

Centrum navštěvuje mnoho náhradních rodičů a pro některé z nich se Chaloupka stala i povoláním. „Pro pěstouny je zákon zásadní, ze změny vyplývá řada povinností, služeb, ale i možností dostat se k informacím pomocí sociálních pracovnic. Poskytujeme sportovní a kulturní programy a díky tomu se vytvořila skupina rodičů a dětí, kteří se rádi potkávají. Tímto způsobem cítí, že nejsou sami v náročné roli, pro kterou se rozhodli,“ komentuje milá pěstounka tří sourozenců Anička Dobošová.

A co je nutné říci na závěr? „Jsme rádi, že dokážeme vytvářet zajímavé prostředí pro rodiče, děti i personál. Lidé k nám spokojeně chodí a rozvíjejí své myšlení a vzájemné vazby. Fungují služby lékařů, psychologů, existuje zde rodinná poradna a vše nabízíme zdarma,“ dodává ředitelka Kozinová.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!