Centrum Chaloupka rozšiřuje svoje aktivity a má další vizi

4. červen 2015 | 00:28 | Ostrava-město
rodinné centrum Chaloupka v Ostravě. Foto: archiv rcchaloupka.czrodinné centrum Chaloupka v Ostravě. Foto: archiv rcchaloupka.cz

Ostrava - Rodinné a komunitní centrum Chaloupka v Ostravě funguje již jedenáct let a bylo založeno devíti rodiči na mateřské dovolené, protože chtěli využít volný čas s dětmi a přijít na jiné myšlenky.

Reklama

„První tři roky fungovala Chaloupka jako dobrovolná báze pro rodiče a postupně se služby rozšiřovaly, protože jsme dostali peníze na první projekt,“ vzpomíná ředitelka centra Edita Kozinová, která je na svou práci náležitě pyšná. „Daný projekt stále trvá a zaměřuje se na rodiny, které mají problémy s dětmi, a rodiče je chtějí řešit přidáním vhodných aktivit jako třeba cvičením nebo masážemi,“ líčí situaci Kozinová.

Profesionalizace centra z ministerstva práce a sociálních věcí zaměstnala dva školené pracovníky, aby se věnovali dětem a rodinám. Jaké jsou představy a plány do budoucna?

„Rozšiřujeme svoje aktivity. Například miniškolku pro děti od dvou let o metodu Montessori jako alternativní způsob výchovy dětí, která je vhodná například pro hyperaktivní děti. Je založena na vlastním poznání sebe sama a využívá se již od narození až do ukončení základní školní docházky. Máme jasnou vizi v oblastech, jak dál. A pro praxi využíváme i speciální pomůcky, u kterých děti zjišťují účel a využití v každodenním životě,“ informuje o nových záležitostech ředitelka a přidává smělé vyhlídky, na kterých již také pracují.

„Dalšími službami jsou a budou tzv. asistované kontakty mezi rodinami, které mají děti v náhradní péči a prostřednictvím Chaloupky umožňují setkání s biologickými rodiči. Tuto službu mohou také využít rodiny v konfliktu nebo v rozvodovém řízení. Takové situace psychicky působí na všechny osoby a naše centrum nabízí prostory i školený a zkušený personál k daným cíleným záměrům,“ upřesňuje ředitelka.

Centrum nabírá a získává nové poznatky i v zahraničí, „Velká Británie má letitou praxi s rodinami, které mají děti adoptované nebo v pěstounské péči. Rodiny nám ochotně poskytly své zkušenosti v podobě rozhovorů s nimi,“ říká s nadšením ředitelka.

Chaloupka má mnoho dalších plánů a námětů. „V oblasti péče o děti se zaměřujeme zejména na projekt nazvaný: Dětská skupina. Záměrem je realizace miniškolky, která se uvádí do běžného života za podpory rodičů i lektorů. Připravují se tímto způsobem na školku a učí se poznávat svět a návyky od dvou let,“ podotýká.

Další projekt je multikulturní s pojmenováním Slova nejsou důležitá. „Vítáme rodiče ze zahraničí, jako jsou Norsko, Japonsko, Korea, Egypt, Nový Zéland nebo Afrika,“ vyjmenovává ředitelka centra a nabízí možnost vzdělávání v oblasti českého a anglického jazyka.

„Starosti nemáme pouze finanční. Pociťujeme obavu o běžné rodiny, aby se nedostaly do těžko řešitelných životních situací, proto hledáme prostředky zejména na prevenci a programy, které mohou předcházet těmto problémům,“ tvrdí paní Kozinová. A pozitivní výsledky vidí v nabízení volnočasových aktivit ve spolupráci s mateřskými a základními školami v Moravskoslezském kraji.

Centrum navštěvuje mnoho náhradních rodičů a pro některé z nich se Chaloupka stala i povoláním. „Pro pěstouny je zákon zásadní, ze změny vyplývá řada povinností, služeb, ale i možností dostat se k informacím pomocí sociálních pracovnic. Poskytujeme sportovní a kulturní programy a díky tomu se vytvořila skupina rodičů a dětí, kteří se rádi potkávají. Tímto způsobem cítí, že nejsou sami v náročné roli, pro kterou se rozhodli,“ komentuje milá pěstounka tří sourozenců Anička Dobošová.

A co je nutné říci na závěr? „Jsme rádi, že dokážeme vytvářet zajímavé prostředí pro rodiče, děti i personál. Lidé k nám spokojeně chodí a rozvíjejí své myšlení a vzájemné vazby. Fungují služby lékařů, psychologů, existuje zde rodinná poradna a vše nabízíme zdarma,“ dodává ředitelka Kozinová.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

13/5 / KRIMI / TŘINECKO - V pátek odpoledne mělo dojít k požáru roubenky ve Vendryni na Třinecku. Škoda se prý vyčíslila na tři miliony korun.


Nehoda ve Studénce, řidičku museli vyprošťovat hasiči

Nehoda ve Studénce, řidičku museli vyprošťovat hasiči

11/5 / KRIMI / STUDÉNKA - Ve čtvrtek 10. května došlo k dopravní nehodě ve Studénce na Novojičínsku.


Motorkář se střetl s jelenem. Skončil v nemocnici

Motorkář se střetl s jelenem. Skončil v nemocnici

11/5 / KRIMI / TŘINECKO - Ve čtvrtek 10. května došlo k dvěma dopravním nehodám v Moravskoslezském kraji.


Požár bytu v Bruntále, na vině elektroinstalace

Požár bytu v Bruntále, na vině elektroinstalace

9/5 / KRIMI / BRUNTÁL - V úterý 8. května došlo k požáru bytu v Bruntále. Odhadována škoda se vyčíslila na 200 tisíc korun.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!