Centrum Chaloupka rozšiřuje svoje aktivity a má další vizi

4. červen 2015 | 00:28 | Ostrava-město
rodinné centrum Chaloupka v Ostravě. Foto: archiv rcchaloupka.czrodinné centrum Chaloupka v Ostravě. Foto: archiv rcchaloupka.cz

Ostrava - Rodinné a komunitní centrum Chaloupka v Ostravě funguje již jedenáct let a bylo založeno devíti rodiči na mateřské dovolené, protože chtěli využít volný čas s dětmi a přijít na jiné myšlenky.

Reklama

„První tři roky fungovala Chaloupka jako dobrovolná báze pro rodiče a postupně se služby rozšiřovaly, protože jsme dostali peníze na první projekt,“ vzpomíná ředitelka centra Edita Kozinová, která je na svou práci náležitě pyšná. „Daný projekt stále trvá a zaměřuje se na rodiny, které mají problémy s dětmi, a rodiče je chtějí řešit přidáním vhodných aktivit jako třeba cvičením nebo masážemi,“ líčí situaci Kozinová.

Profesionalizace centra z ministerstva práce a sociálních věcí zaměstnala dva školené pracovníky, aby se věnovali dětem a rodinám. Jaké jsou představy a plány do budoucna?

„Rozšiřujeme svoje aktivity. Například miniškolku pro děti od dvou let o metodu Montessori jako alternativní způsob výchovy dětí, která je vhodná například pro hyperaktivní děti. Je založena na vlastním poznání sebe sama a využívá se již od narození až do ukončení základní školní docházky. Máme jasnou vizi v oblastech, jak dál. A pro praxi využíváme i speciální pomůcky, u kterých děti zjišťují účel a využití v každodenním životě,“ informuje o nových záležitostech ředitelka a přidává smělé vyhlídky, na kterých již také pracují.

„Dalšími službami jsou a budou tzv. asistované kontakty mezi rodinami, které mají děti v náhradní péči a prostřednictvím Chaloupky umožňují setkání s biologickými rodiči. Tuto službu mohou také využít rodiny v konfliktu nebo v rozvodovém řízení. Takové situace psychicky působí na všechny osoby a naše centrum nabízí prostory i školený a zkušený personál k daným cíleným záměrům,“ upřesňuje ředitelka.

Centrum nabírá a získává nové poznatky i v zahraničí, „Velká Británie má letitou praxi s rodinami, které mají děti adoptované nebo v pěstounské péči. Rodiny nám ochotně poskytly své zkušenosti v podobě rozhovorů s nimi,“ říká s nadšením ředitelka.

Chaloupka má mnoho dalších plánů a námětů. „V oblasti péče o děti se zaměřujeme zejména na projekt nazvaný: Dětská skupina. Záměrem je realizace miniškolky, která se uvádí do běžného života za podpory rodičů i lektorů. Připravují se tímto způsobem na školku a učí se poznávat svět a návyky od dvou let,“ podotýká.

Další projekt je multikulturní s pojmenováním Slova nejsou důležitá. „Vítáme rodiče ze zahraničí, jako jsou Norsko, Japonsko, Korea, Egypt, Nový Zéland nebo Afrika,“ vyjmenovává ředitelka centra a nabízí možnost vzdělávání v oblasti českého a anglického jazyka.

„Starosti nemáme pouze finanční. Pociťujeme obavu o běžné rodiny, aby se nedostaly do těžko řešitelných životních situací, proto hledáme prostředky zejména na prevenci a programy, které mohou předcházet těmto problémům,“ tvrdí paní Kozinová. A pozitivní výsledky vidí v nabízení volnočasových aktivit ve spolupráci s mateřskými a základními školami v Moravskoslezském kraji.

Centrum navštěvuje mnoho náhradních rodičů a pro některé z nich se Chaloupka stala i povoláním. „Pro pěstouny je zákon zásadní, ze změny vyplývá řada povinností, služeb, ale i možností dostat se k informacím pomocí sociálních pracovnic. Poskytujeme sportovní a kulturní programy a díky tomu se vytvořila skupina rodičů a dětí, kteří se rádi potkávají. Tímto způsobem cítí, že nejsou sami v náročné roli, pro kterou se rozhodli,“ komentuje milá pěstounka tří sourozenců Anička Dobošová.

A co je nutné říci na závěr? „Jsme rádi, že dokážeme vytvářet zajímavé prostředí pro rodiče, děti i personál. Lidé k nám spokojeně chodí a rozvíjejí své myšlení a vzájemné vazby. Fungují služby lékařů, psychologů, existuje zde rodinná poradna a vše nabízíme zdarma,“ dodává ředitelka Kozinová.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

20/3 / KRIMI / KARVINÁ - Vskutku k pozoruhodnému případu došlo v Karviné.


Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

20/3 / KRIMI / OSTRAVA - Trojice mladíků, která vloni na začátku srpna měla zapálit historický kostel v Gutech na Třinecku, může vyfasovat až patnáctiletý pobyt za mřížemi.


Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

18/3 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Veřejnost i politickou scénu pobouřilo počínání poslance za hnutí SPD a předsedu krajské organizace hnutí Lubomíra Volného na základě reportáže České televize, podle níž poslanec obchoduje s chudobou.


Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

17/3 / KRIMI / OSTRAVA - Ve čtvrtek došlo k pozoruhodné situaci, když policisté v ostravských ulicích lapili řidiče, který neměl za volantem co dělat. Už jen kvůli tomu, že mu bylo 15 let.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!