Na co si dát pozor při koupi nové sekačky

26. únor 2015 | 16:09
Křovinořez. Foto: archiv MountfieldKřovinořez. Foto: archiv Mountfield

Máte v plánu využít posezónních slev a pořídit si ve výprodeji novou sekačku? Pak dávejte dobrý pozor. V následujícím článku si shrneme, jakým vlastnostem byste při výběru zahradní sekačky měli věnovat zvláštní pozornost a co na byste rozhodně neměli zapomenout.

Reklama

Největší chyba? Důraz na výkon

Pokud vybíráte sekačku na trávu hlavně podle výkonu motoru a šíře záběru, nejste zdaleka jediní. Obě kritéria jsou však přeceňována - vysoký výkon totiž není zárukou kvalitního výsledku. Ten závisí spíše na tvaru těla stroje, od kterého se odvíjí účinnost sečení a sběru trávy. Vyvarovat byste se proto měli neefektivnímu, leč častému symetrickému umístění motoru. V jeho důsledku totiž často dochází k nedostatečnému naplnění koše, což pro vás znamená zbytečně vyhozené peníze za jeho kapacitu.

Pozornost věnujte také celkové stavbě těla sekačky a materiálům, které byly na její výrobu použity. Pro účely občasného posekání menších ploch postačí, bude-li šasi z méně odolného plastu. V případě většího očekávaného zatížení však raději upřednostněte pevnější hliník nebo ocel.

Pokud jde o jednotlivé součástky, obecně se dá říci, že čím masivnější, tím lepší. Zároveň by však jejich robustnost neměla zbytečně navyšovat celkovou váhu stroje. Co se týče koleček, plastová toho příliš nevydrží. Snažte se proto volit spíše větší, širší a s kuličkovými ložisky.

Kámen úrazu? Rozhodují maličkosti

Nejoblíbenějším a nejrozšířenějším typem jsou benzinové rotační sekačky s pojezdem. Následující pravidla však neplatí jen pro ně. Na co se tedy dále zaměřit?

Málokdo si například uvědomuje, že páka u držadla, která slouží jako vypínač zapalování, je povinným bezpečnostním prvkem. Pokud chybí, nebo nefunguje, jak by měla, ruce pryč. Mezi další praktické vychytávky patří nastavitelná výška madla nebo možnost sklopit rukojeť. Obojí vám usnadní případný převoz a umožní pohodlné sekání vícero lidem.

Pozornost věnujte také sběrnému koši. I když zvolíte objemnější, neměla by vám manipulace s ním činit větší obtíže. Pokud jste při jeho vyjímání nuceni různě „přeručkovávat“ nebo koš upouštět, způsob jeho umístění a úchopu asi nebude ideální.

Mezi další užitečné vlastnosti patří rovněž nastavitelná rychlost pojezdu a výška sečení, které by se měly dát ovládat centrálně, tj. všechna kola jednou pákou. Dobrý pomocníkem, který ocení především ženy, je také tzv. elektrostart pro snadnější startování motoru. Disponují jím však jen nejmodernější modely.

Nejopomíjenější kritérium? Záruka a servis

Před koupí zahradní sekačky si uvědomme, že náš bezchybný výběr je založený především na ucelenosti a pravdivosti získaných informacích. Čerpat byste je proto měli především u seriózních prodejců, kteří tyto podmínky zaručeně splňují.

Kvalitu některých služeb, jako je délka a rozsah poskytované záruky či dostupnost náhradních dílů, si zpravidla ověříme až ve chvíli, kdy zjistíme, že je s naší sekačkou něco v nepořádku. Neriskujme tedy, že se náš prvotně výhodný nákup prodraží. Výrobky renomovaných prodejců typu Mountfield navíc mnohdy mají přidanou hodnotu, jako možnost sestavení a zprovoznění či doprava zdarma. Tak neváhejte a využijte posezónního výprodeje, který právě probíhá!

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!