Jak se bránit proti nekalým praktikám podomnách obchodníků s elektřinou či plynem?

14. červenec 2017 | 22:46 | Česko
Žárovka, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comŽárovka, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Jednou obchodují s elektřinou nebo plynem, podruhé prodávají úsporné žárovky a v poslední době přidávají také přihlášky do elektronických aukcí nebo tepelná čerpadla. Podomní prodejci stále zvoní na dveře domácností a vnucují jim produkty nebo služby, o nichž většinou neříkají celou pravdu. Spotřebitelům zůstává v ruce nevýhodná smlouva a o úsporách energií si mohou nechat jen zdát.

Reklama

I přes zákaz podomního prodeje, který vyhláškou přijala řada měst a obcí v České republice, není výjimkou, že v centru zaparkuje auto a podomní prodejci se bez ohlášení vydávají získat podpisy nic netušících lidí.

„Jsou to vždy variace na stejné téma. Podomní prodejce se pod záminkou vetře ke spotřebiteli, například tvrdí, že jde zkontrolovat vyúčtování za elektřinu nebo plyn a že je od stávajícího dodavatele,“ říká Tomáš Palla, vedoucí pražské osobní poradny ze Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z. s.

Poté si prodejce vyžádá vyúčtování za energie, z něhož si pohodlně opíše údaje potřebné pro uzavření nové smlouvy.

Tepelné čerpadlo bez dodávek elektřiny

K tradičnímu sortimentu podomních prodejců patří elektřina, zemní plyn nebo úsporné žárovky, které sice rozdávají jako dárek, ale fakticky na ně spotřebitelé uzavírají kupní smlouvu.

Poslední dobou podomní prodejci obcházejí především bytové domy s nabídkou tepelných čerpadel a přesvědčují majitele, aby se odpojili od centrálního zásobování tepla a vytápěli pouze nabízeným zařízením. Na tuto novou praktiku poukázal jako první Energetický regulační úřad s tím, že v nabídce je pouze jednoduchá kalkulace, která předpokládá, že zákazníkům zůstane jedna smlouva na celý bytový dům s tarifem pro tepelná čerpadla.

Jenže není možné uplatnit jednu smlouvu na dodávku elektřiny pro společné vytápění, spotřebu společných prostor bytového domu a zároveň spotřebu domácností v bytovém domě.

Pravidla pro přiznávání distribučních tarifů jsou součástí cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, a pokud je vytápěcí soustava součástí společných domovních prostor, musí být napájena samostatným přívodem a také samostatně měřena.

Distributor by proto takovou změnu neodsouhlasil a bytový dům by k distribuční soustavě nepřipojil.

Elektřina z aukce a s pokutou

Ojedinělé nejsou ani případy, kdy podomní prodejci obcházejí domácnosti a nabízejí jim účast v elektronických aukcích elektřiny nebo zemního plynu. Princip e-aukcí je jednoduchý. Spotřebitel podepíše přihlášku a pořadatel ho zařadí do „balíku“ dalších domácností soutěžících o nejnižší ceny energií. I podpis této nenápadné přihlášky má svá rizika.

Přitom sjednáním účasti v energetických aukcích se spotřebitel zpravidla zavazuje k tomu, že následně uzavře smlouvu s vítězným dodavatelem, tedy se společností, kterou vybere pořadatel aukce.

Komplikace nastávají, pokud má odběratel u svého dodavatele uzavřenou smlouvu na dobu určitou. Když ji vypoví předčasně, hrozí mu ze strany dodavatele sankce, zpravidla v řádech tisíců korun. Pokutu ale bude požadovat i pořadatel aukce, protože v přihlášce se spotřebitel zavázal uzavřít smlouvu s vítězným dodavatelem.

Podepsáno. A co s tím?

Od smluv podepsaných při podomním prodeji, tedy mimo prostory obvyklé k podnikání, jako je třeba byt zákazníka, ulice nebo kavárna, lze odstoupit buď podle občanského zákoníku, nebo podle energetického zákona.

"Potíž nastává ve chvíli, kdy spotřebiteli nezůstává nic v ruce. Někteří podomní prodejci prostě nezanechají kopii smlouvy. Problematické jsou také přihlášky do elektronických aukcí energií, z nichž bývá problém spotřebitele vyvázat, protože se nejedná o samotné smlouvy na dodávky, a nelze je proto vypovědět podle energetického zákona," uvedl Tomáš Palla.

Když spotřebitel přijde na to, že změnil dodavatele, až po zahájení dodávek od nové společnosti, stále ještě má čas jednat.

Podle paragrafu 11 energetického zákona má právo od smluv na dodávky energií uzavřených při podomním prodeji odstoupit až do patnáctého dne po zahájení dodávek elektřiny nebo plynu. Formuláře pro odstoupení jsou k dispozici na webových stránkách Energetického regulačního úřadu.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

První liga je lákadlem, netají opavský záložník Mozol ambice

První liga je lákadlem, netají opavský záložník Mozol ambice

18/8 / SPORT / OPAVA - Do první ligy nakoukl už před několika lety v dresu severočeských Teplic. Nyní fotbalový záložník Václav Mozol bojuje v barvách druholigového SFC Opava o postup do nejvyšší soutěže. „Je to velké lákadlo,“ říká po několika úvodních kolech zajímavé soutěže.


Teroristický útok v Barceloně si zatím vyžádal třináct obětí

Teroristický útok v Barceloně si zatím vyžádal třináct obětí

17/8 / KRIMI / BARCELONA - Ve čtvrtečním odpoledni došlo k dalšímu teroristickému útoku, tentokrát ve španělské Barceloně. Podle dostupných informací si útok vyžádal až třináct mrtvých.


Stát chce zrušit režijky. Nejvíc se to dotkne trasy do Ostravy

Stát chce zrušit režijky. Nejvíc se to dotkne trasy do Ostravy

16/8 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Ministerstvo dopravy chce zrušit nebo výrazně omezit režijní jízdenky ve spojích Českých drah. Nejvíc to tak patrně odnesou držitele takových jízdenek na nejfrekventovanější trase v republice mezi Prahou a Ostravou.


Přizpůsobím se všude, říká americký volejbalista Nugent o angažmá v Ostravě

Přizpůsobím se všude, říká americký volejbalista Nugent o angažmá v Ostravě

15/8 / SPORT / OSTRAVA - Vítanou posilu získal během léta 2017 volejbalový tým VK Ostrava. Na své první angažmá v Evropě se těší dvaadvacetiletý americký smečař Chris Nugent, který se připojil k extraligovému celku v první polovině srpna a už absolvuje s družstvem předsezónní přípravu. Hned po ukončení čtyřletého studia ekonomie se Nugent ujal příležitosti a odjel dobýt Evropu. A už má za sebou první kroky v novém prostředí. „Přizpůsobím se všude,“ říká ke svému ostravskému působení.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!