Snažím se, aby hráčky byly důsledné vůči sobě i kolektivu, říká trenér Zdeněk Pommer o reprezentaci a Ostravě

15. listopad 2017 | 11:38 | Moravská Ostrava
Zdeněk Pommer ml. Foto: archiv Česká volejbalová federaceZdeněk Pommer ml. Foto: archiv Česká volejbalová federace

OSTRAVA - Výraznou osobností nejen ostravského sportu, ale i českého volejbalu je trenér Zdeněk Pommer mladší. Už šestým rokem připravuje volejbalistky TJ Ostrava, s nimiž získal mj. bronz v extralize žen a pohárové stříbro. Kromě toho úspěšně vede od roku 2016 i českou ženskou reprezentaci, se kterou na podzim startoval na mistrovství Evropy v Baku.

Reklama

Jak se Vám daří skloubit trénování reprezentace a ostravského klubu s rodinným životem?

Je pravda, že život trenéra je hodně kočovný. Zápasy jsou obvykle o víkendech, s reprezentací nezřídka v zahraničí. Třeba letos o prázdninách jsem sice s týmem během tří týdnů procestoval Jižní Ameriku, Karibik i Kanadu, ale kromě letišť, hotelu a sportovních hal jsem toho moc neviděl. A tak jsem rád za každou chvilku, kterou můžu strávit s rodinou. Ať už hrajeme v Olomouci nebo třeba v Kanadě, vždycky se těším domů. Jsem nerad sám. Navíc děti jsou v parádním věku, je s nimi velká sranda. Teď momentálně se učím tajnou znakovou abecedu, kterou vykoumala má devítiletá dcera Emmča s kamarádkami. Nejvíc mě ale baví, když s Berďou a s ratolestmi vypadneme na pár dnů třeba k moři, kde sportujeme, blbneme, děti lítaj celý den jak neřízený střely na suchu, ve vodě, někdy i pod vodou, po krámech, na pláži. Vlastně se ženou lítáme taky kolem nich. Letos o vánocích jedeme s partičkou kamarádů a jejich dětmi na hory do Rakouska, kde budeme snowborďákovat a blbnout na sněhu, což je pro mě obrovský relax, který mě nabíjí….

V čem spatřujete největší rozdíl v práci s reprezentací a s klubovým týmem?

Práce v reprezentaci a v klubu je velmi rozdílná především z časového hlediska. Obecně je v národním týmu velmi málo času, proto je důležité vytvořit intenzivně herní systém i tréninkový rytmus co nejdříve, zároveň je důležité volno a regenerace po klubové sezoně. Většina českých hráček v národním týmu jsou zkušené profesionálky, které požadavky rychle pochopí a naplní. Letos byl v reprezentaci velmi dlouhý rok a hráčky obětovaly veškerý svůj volný čas, skvěle pracovaly a dobře se doplňovaly. Byl to zajímavý rok se spoustou zápasů a holky ukázaly sílu i herní inteligenci v zápasech. Díky těmto zkušenostem a přístupu se budou ještě více zlepšovat. Parádní práci také odvedl i realizační tým. Práce v klubu je systematická, prakticky celoroční. Tréninkový koloběh má svůj dlouhodobý harmonogram, je více času pracovat na týmových i individuálních dovednostech a posouvat věci kupředu. V klubu i v reprezentaci se ale snažím o to, aby hráčky byly důsledné vůči sobě samým i vůči kolektivu.

Určitě máte stanovené cíle s týmem Ostravy. Jak se vám daří je plnit?

Odehráli jsme již pět kol v extralize. Máme v týmu velezkušené hráčky i mladé dravce. Trénujeme osmkrát týdně a dva až tři dny je to dvoufázově, převážně v sobotu jsou zápasy. Myslím si, že do letošního ročníku extraligy jsme vstoupili dobře. Tréninky se snažím obměňovat, aby byly zajímavější, začleňuji i nové věci, aby to hráčky především bavilo, myslím, že pak odvedou maximum proto, aby herně rostly a hrály volejbal na vyšší úrovni. Snažím se jim dát individuální prostor, vlastní náhled na hru a baví mě důslednost na tréninku a dobrý kolektiv.

Nastaly nějaké novinky v letošní sezóně?

Do extraligy letos přibyl desátý tým, Liberec. I když to znamená více cestování, jsem rád, protože se bude hrát více zápasů. Liberec a volejbal k sobě patří a tamní děvčata určitě nejsou v lize jen „do počtu“. Zdravá konkurence nás nutí zlepšovat vlastní výkony a bojovat o to, abychom i letos patřili do horní poloviny tabulky. Letos hraje v týmech extraligy více cizinek než v předešlé sezoně a pokud kluby umí zapracovat mladé, nadějné, české hráčky do svých týmů, kde budou dostávat dostatek herních příležitostí, tak se extraliga tím vylepší. I do volejbalu už dávno dorazila práce s čísly, s kolegou statistikem Marcelem proto pečlivě sledujeme nejen ostatní extraligové družstva, ale i hráčky, které by se třeba mohly stát někdy posilou TJ Ostrava. Naší nejnovější akvizicí je litevská volejbalistka Vilte Makauskaite, která je pracovitá a velmi dobrá hráčka. Navíc má skvělou povahu, je vnímavá, díky čemuž se rychle začlenila do týmu.

Co soudíte o rozložení sil v extralize? Jak se tým jeví po výkonnostní stránce?

Před sezónou jsme tým výrazně obměnili. Některá děvčata odešla hrát do zahraničí, přišly nadějné posily z domácích klubů i z ciziny. S výkonem jsem spokojený, dívky dávají volejbalu hodně času, jsou motivované a snad i spokojené. Extraliga se každým rokem vyrovnává a zkvalitňuje, což dává hráčkám možnost neustále se zlepšovat. Byl bych rád, kdybychom pro Ostravu získali nějakou volejbalovou trofej. Možná je to odvážné přání, ale určitě reálné. V každém případě to ale nebude jednoduché.

Jaké máte osobní ambice?

Víc než osobní ambice je pro mě atmosféra v celém klubu i týmu, pro to udělám maximum. Nepočítám medaile, ani ocenění, hráčky musí sport bavit. Kladu důraz na to, aby se děvčata na sebe těšila, aby si pomáhala i mimo kurt. U těch, které ještě chodí do školy, se zajímám o to, jak jim to jde, protože, a na to nezapomínejme, vzdělání je důležitější, než sport. I když někdy neškodí jít „za školu“, třeba na trénink nebo do kina na datavideo. Jako trenér máte vždycky radost, když se mladým sportovkyním podaří posunout se z juniorských kategorií mezi ženy a hrát extraligu.

 

AUTOR: LADA KUTĚJOVÁ

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!