Týdny občanského neklidu: Do Ruska a Číny nepatříme, vyzvali Bartoška s Dykem
28. říjen 2016 | 20:02 | ČeskoČR - Desítky herců, zpěváků, spisovatelů a dalších umělců vyzvaly veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. Akci nazvali Týdny občanského neklidu. Podle Jiřího Bartošky a Vojtěch Dyka Česká republika nepatří do Ruska ani Číny. Kritika je namířena proti prezidentovi Miloši Zemanovi i dalším vrcholným představitelům české vlády a parlamentu.
Umělci na státní svátek 28. října kritizovali kroky vlády a prezidenta Zemana, hlavně ve vztahu k Číně.
Vznikl Petiční výbor na obranu demokracie. V petici na webu žádají prezidenta Miloše Zemana, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně.
V rámci akce Týdny občanského neklidu by podle umělců lidé, kteří se k výzvě připojí, měli zasílat stanoviska představitelům státu, otevřít školy, divadla či galerie diskusím, případně i stávkovat.
"Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát," píše se v prohlášení.
Autory prohlášení kromě Jiřího Bartošky a Vojtěcha Dyka jsou ředitel kulturního centra La Fabrika Richard Balous, divadelní režisér Jan Burian, ředitel činohry Národního divadla Michal Dočekal, dramatik a novinář Karel Steigerwald a herečka Eva Salzmannová.
Z prohlášení
Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně.
Žádáme vládu, aby jako celek jasně deklarovala naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství.
Žádáme parlament, aby k dopisu čtyř ústavních činitelů zaujal stanovisko.
Žádáme všechny politiky, aby jasně prosazovali ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity, na nichž byl náš stát před 98 lety založen a ke kterým jsme se před 27 lety vrátili.
Buďme aktivní.
Organizujme ve všech místech občanská shromáždění na podporu demokracie.
Seznamujme občany s tímto prohlášením.
Otevřme vysoké školy, divadla, galerie a další kulturní zařízení občanským diskuzím.
Podepsané výzvy a svá stanoviska zasílejme petičnímu výboru na obranu demokracie, kopie vládě, sněmovně, senátu, politickým stranám a prezidentovi.
Když to bude nutné, stávkujme.
Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie.
Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí! My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova. Povznesme se nad všední politické rozepře a chraňme společně hodnotu mnohem vyšší, demokratický charakter státu.
Autor: Redakce
[Nahoru ↑]
Hodnocení
5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x