Milan Chovanec je podle mého názoru profesionál, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

18. únor 2015 | 14:02 | Vítkovice
Lubomír Metnar. Foto: archiv MojeOstravsko.czLubomír Metnar. Foto: archiv MojeOstravsko.cz

Ostrava - Lubomír Metnar z Ostravy je bývalým náměstkem ministra vnitra České republiky. Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity měl na ministerstvu na starosti ekonomiku. V současnosti působí ve společnosti Vítkovice.

Reklama

Co soudíte o úrovni současné policie?

Dle mého názoru, policie dobře plní požadavky a úkoly na ní kladené. V současnosti je vysoce vzdělaná. Má dokonce více vysokoškolsky vzdělaných policistů, než pracovních míst, na která je vysoká škola nutná. Kromě toho využívá velmi rozvinutý a poměrně efektivní vnitřní vzdělávací systém pravidelných kurzů a školení podle odbornosti a specializace.

Nedávno proběhla aféra ohledně nekvalitního ošacení a zbroji. Byl jste uniformován?

Nebyl. Ve svém služebním zařazení jsem nikdy uniformu nenosil. Vím však, že stížnosti byly a je mi sympatické, že ministr Milan Chovanec se sám chtěl přesvědčit o tom, co slyšel od mnoha policistů. Líbilo se mi, že si vyzkoušel služební boty a nosil je celý den, aby zjistil jejich pohodlnost.

Jako náměstek pro ekonomiku jste na ministerstvu vnitra sestavoval rozpočet. Byla to pro vás náročná práce?

Myslím, že sestavovat rozpočet v podobném rozsahu i resortu je vždy obtížné. Pracovali jsme na rozdělení peněz na rok 2014 a určitě jsem měl štěstí v tom, že finančních prostředků bylo více než v minulých letech. Mohlo tak dojít k navýšení platů odborníků, k navýšení rozpočtu na provoz a zejména k přijetí nových policistů a hasičů. Předchozí značná úsporná opatření přinesla celou řadu negativ. Odešla spousta zkušených lidí, snížily se platy, musely se snížit počty základních útvarů, nebylo dostatek peněz na provoz. Toto všechno a ještě mnoho dalších věcí se samozřejmě odrazilo na vnímání každého jednotlivého policisty. Je těžké denně překonávat řadu provozních nedostatků.  Nyní je situace, jak doufám, alespoň o něco lepší.

Jakou máte praxi u Policie ČR? Věnoval jste se dlouho tomuto zaměstnání? Můžete si vzpomenout na nějaký případ, který se podařil objasnit?

U policie jsem byl více jak dvacet let. Pracoval jsem na řadě velmi zajímavých případů, poznal jsem mnoho výjimečných lidí a odborníků.  Vzpomínám na tu dobu rád. Vybírat některý případ je obtížné a rozhodně to není jen na pár vět. Co pokládám za zajímavější, je to, že jsem mohl být u vývoje nových kriminalistických metod, například určování DNA, rozvoje daktyloskopické nebo balistické expertízy, soudního lékařství. Bylo pozoruhodné pracovat s nimi, vidět jejich progres a někdy i přispět k prosazení a přijetí nový postupů. Byl to velmi obohacující průřez více obory. Technika a diagnostické metody za tu dobu udělaly neuvěřitelný pokrok.

V roce 2013 jste byl pověřen zastupováním České republiky na jednání na půdě OSN v New Yorku. Čím jste se zabývali?

Zástupce České republiky byl pozván na summit konaný v souvislosti se zhoršením mezinárodní situace v oblasti migrace. Jednání bylo zaměřené na syrský konflikt. Hledalo se řešení, jak pomoci zemím zasaženým humanitárními katastrofami. Česká republika v tomto ohledu pomáhá mimo jiné v rámci projektu MEDEVAC. Do postižených oblastí vysílá naše lékaře, kteří ve spolupráci s místními doktory léčí pacienty. U závažných zdravotních případů je připravují na transport do ČR. V našich vybraných nemocnicích jsou pak tito lidé operování a léčeni, převážně se jedná o syrské děti. Zástupce každé pozvané země měl na summitu asi patnáctiminutové vystoupení, ve kterém prezentoval názor své země, a pak se o návrzích řešení debatovalo. Samozřejmě se jedná o velmi složitý problém, s ohledem na vývoj mezinárodní bezpečnostní situace. Je nutné pomáhat, ale současně být obezřený při přijímání opatření a vnímat možná bezpečnostní rizika.

Momentálně působíte v holdingové společnosti Vítkovice. Jakou zastáváte funkci?

Pracuji tam jako bezpečnostní manažer. Mojí povinností je zajišťovat ochranu majetku a bezpečnost společnosti. Společně s kolegy řešíme a optimalizujeme vnitřní kontrolní mechanismy zaměřené na procesy a systémy v klíčových oblastech hospodaření Vítkovic.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?


Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

13/5 / KRIMI / TŘINECKO - V pátek odpoledne mělo dojít k požáru roubenky ve Vendryni na Třinecku. Škoda se prý vyčíslila na tři miliony korun.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!