Milan Chovanec je podle mého názoru profesionál, říká bývalý náměstek Lubomír Metnar

18. únor 2015 | 14:02 | Vítkovice
Lubomír Metnar. Foto: archiv MojeOstravsko.czLubomír Metnar. Foto: archiv MojeOstravsko.cz

Ostrava - Lubomír Metnar z Ostravy je bývalým náměstkem ministra vnitra České republiky. Absolvent Pedagogické fakulty Ostravské univerzity měl na ministerstvu na starosti ekonomiku. V současnosti působí ve společnosti Vítkovice.

Reklama

Co soudíte o úrovni současné policie?

Dle mého názoru, policie dobře plní požadavky a úkoly na ní kladené. V současnosti je vysoce vzdělaná. Má dokonce více vysokoškolsky vzdělaných policistů, než pracovních míst, na která je vysoká škola nutná. Kromě toho využívá velmi rozvinutý a poměrně efektivní vnitřní vzdělávací systém pravidelných kurzů a školení podle odbornosti a specializace.

Nedávno proběhla aféra ohledně nekvalitního ošacení a zbroji. Byl jste uniformován?

Nebyl. Ve svém služebním zařazení jsem nikdy uniformu nenosil. Vím však, že stížnosti byly a je mi sympatické, že ministr Milan Chovanec se sám chtěl přesvědčit o tom, co slyšel od mnoha policistů. Líbilo se mi, že si vyzkoušel služební boty a nosil je celý den, aby zjistil jejich pohodlnost.

Jako náměstek pro ekonomiku jste na ministerstvu vnitra sestavoval rozpočet. Byla to pro vás náročná práce?

Myslím, že sestavovat rozpočet v podobném rozsahu i resortu je vždy obtížné. Pracovali jsme na rozdělení peněz na rok 2014 a určitě jsem měl štěstí v tom, že finančních prostředků bylo více než v minulých letech. Mohlo tak dojít k navýšení platů odborníků, k navýšení rozpočtu na provoz a zejména k přijetí nových policistů a hasičů. Předchozí značná úsporná opatření přinesla celou řadu negativ. Odešla spousta zkušených lidí, snížily se platy, musely se snížit počty základních útvarů, nebylo dostatek peněz na provoz. Toto všechno a ještě mnoho dalších věcí se samozřejmě odrazilo na vnímání každého jednotlivého policisty. Je těžké denně překonávat řadu provozních nedostatků.  Nyní je situace, jak doufám, alespoň o něco lepší.

Jakou máte praxi u Policie ČR? Věnoval jste se dlouho tomuto zaměstnání? Můžete si vzpomenout na nějaký případ, který se podařil objasnit?

U policie jsem byl více jak dvacet let. Pracoval jsem na řadě velmi zajímavých případů, poznal jsem mnoho výjimečných lidí a odborníků.  Vzpomínám na tu dobu rád. Vybírat některý případ je obtížné a rozhodně to není jen na pár vět. Co pokládám za zajímavější, je to, že jsem mohl být u vývoje nových kriminalistických metod, například určování DNA, rozvoje daktyloskopické nebo balistické expertízy, soudního lékařství. Bylo pozoruhodné pracovat s nimi, vidět jejich progres a někdy i přispět k prosazení a přijetí nový postupů. Byl to velmi obohacující průřez více obory. Technika a diagnostické metody za tu dobu udělaly neuvěřitelný pokrok.

V roce 2013 jste byl pověřen zastupováním České republiky na jednání na půdě OSN v New Yorku. Čím jste se zabývali?

Zástupce České republiky byl pozván na summit konaný v souvislosti se zhoršením mezinárodní situace v oblasti migrace. Jednání bylo zaměřené na syrský konflikt. Hledalo se řešení, jak pomoci zemím zasaženým humanitárními katastrofami. Česká republika v tomto ohledu pomáhá mimo jiné v rámci projektu MEDEVAC. Do postižených oblastí vysílá naše lékaře, kteří ve spolupráci s místními doktory léčí pacienty. U závažných zdravotních případů je připravují na transport do ČR. V našich vybraných nemocnicích jsou pak tito lidé operování a léčeni, převážně se jedná o syrské děti. Zástupce každé pozvané země měl na summitu asi patnáctiminutové vystoupení, ve kterém prezentoval názor své země, a pak se o návrzích řešení debatovalo. Samozřejmě se jedná o velmi složitý problém, s ohledem na vývoj mezinárodní bezpečnostní situace. Je nutné pomáhat, ale současně být obezřený při přijímání opatření a vnímat možná bezpečnostní rizika.

Momentálně působíte v holdingové společnosti Vítkovice. Jakou zastáváte funkci?

Pracuji tam jako bezpečnostní manažer. Mojí povinností je zajišťovat ochranu majetku a bezpečnost společnosti. Společně s kolegy řešíme a optimalizujeme vnitřní kontrolní mechanismy zaměřené na procesy a systémy v klíčových oblastech hospodaření Vítkovic.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

20/3 / KRIMI / KARVINÁ - Vskutku k pozoruhodnému případu došlo v Karviné.


Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

20/3 / KRIMI / OSTRAVA - Trojice mladíků, která vloni na začátku srpna měla zapálit historický kostel v Gutech na Třinecku, může vyfasovat až patnáctiletý pobyt za mřížemi.


Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

18/3 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Veřejnost i politickou scénu pobouřilo počínání poslance za hnutí SPD a předsedu krajské organizace hnutí Lubomíra Volného na základě reportáže České televize, podle níž poslanec obchoduje s chudobou.


Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

17/3 / KRIMI / OSTRAVA - Ve čtvrtek došlo k pozoruhodné situaci, když policisté v ostravských ulicích lapili řidiče, který neměl za volantem co dělat. Už jen kvůli tomu, že mu bylo 15 let.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!