Z Ostravy bych asi už neodešel, tvrdí herec Jan Fišar

23. červenec 2015 | 17:27 | Ostrava-město
Jan Fišar. Foto: archiv MojeOstravsko.czJan Fišar. Foto: archiv MojeOstravsko.cz

Ostrava - Herec, recitátor a moderátor Jan Fišar v září 2015 oslaví své šedesátiny. Je stále plný elánu a mentálního nadšení ze svého krásného povolání. "Působím v Ostravě a z té bych asi už neodešel,“ vyznal v rozhovoru pro MojeOstravsko.cz.

Reklama

Kdy vás herectví oslovilo?

Můj tatínek Vlastimil byl hercem Divadla na Vinohradech v Praze a tak jsem byl v kontaktu s divadlem už odmalička. Avšak mé první nadšení patřilo fotografování a mým snem bylo – stát se kameramanem. Ale později mne začal přitahovat umělecký přednes, kterému se tatínek velmi úspěšně věnoval celý život, a přes něj mě stále více začalo oslovovat umění divadelní. Po ZDŠ jsem dělal zkoušky na konzervatoř, které jsem udělal, ale vzhledem k tehdejší politické situaci jsem přijat nebyl. Tak to nakonec vyšlo až o několik let později, kdy jsem se dostal na DAMU v Praze.

Zaujaly vás nějaké herecké vzory?

Ano, mým velkým vzorem byl a stále je úžasný český herec Václav Voska, kterého jsem viděl v Komorním divadle v Praze ve spoustě nádherných rolí, za všechny bych jmenoval jeho geniálního Richarda II., ale on byl také vynikajícím recitátorem, ostatně jako všichni velcí herci mně nesmírně blízcí – Zdeněk Štěpánek, Karel Höger nebo Boris Rösner.

Měl jste nějakou vytouženou roli, kterou vám nikdo nenabídl?

Přiznám se upřímně, že asi ne. Jako velmi mladý jsem toužil hrát Francka nebo Marka Antonia, ale dostal jsem tolik nádherných příležitostí, že člověk potom nemá ani čas přemýšlet o nesplněných přáních. A navíc jsem se potkal s rolemi, o nichž jsem si ani ve snu neuměl představit, že bych je mohl hrát já.

Mohl byste připomenout své mimodivadelní pracovní činnosti?

Mým velkým koníčkem a láskou je práce v rádiu. V poslední době jsem dostal např. pěknou příležitost ve hře „Bavič“ Joe Penhalla, ztvárnil jsem Barryho v režii Radovana Lipuse. Ale abych nezapomněl na svou lásku největší - na umělecký přednes – tak právě v Českém rozhlase mne potkala vrcholná díla světové literatury,  a to Odysseia a Ilias velkého Homéra, což byly desetidílné četby nebo slavný finský epos Kalevala / 20 dílná četba /, všechno v režii a krásné spolupráci s mým kolegou Tomášem Jirmanem. Ale těch báječných příležitostí bylo a stále je - díky bohu -, dost.  Co se týče moderování, tak asi nejprestižnější pro mne bylo uvádění Cen Thálie v Národním divadle v Praze v přímém přenosu České televize v roce 2004.

Kde vás mohou fanoušci vidět?

Je to několik představení, jako jsou Postřižiny, Odsun, Petušky, Quo vadis a další. Ale takovým bonbónkem je pro mne role Arnolfa v Moliérově hře „Škola pro ženy“ v geniálním překladu Svatopluka Kadlece a v režii Janusze Klimszi. Ten překlad je opravdu krásný, ale zároveň dost „starý“, takže učení veršů navíc v alexandrinu, který je sám o sobě mimořádně těžký, bylo velmi náročné. A aby toho nebylo dost, tak postava Arnolfa nesleze téměř z jeviště. Ale měl jsem a mám štěstí, že spolupracuji s báječnými kolegy a s výborným režisérem.

Čeká vás životní jubileum, co si ještě chcete splnit?

Nevím, nepřemýšlím o tom. Chci hrát divadlo, dokud to půjde, dokud mi někdo neřekne, že bych se na to už měl vykašlat, že už to není ono. Ale herci na to většinou přijdou sami. Na začátku nové sezóny mám opět krásnou roli ve „Španělské mušce“ F. Arnolda a E. Bacha v režii Janusze Klimszi. Tou postavou je Ludwig Klinke – majitel továrny na hořčici. Takže je na co se těšit. Toto „jubileum“, tedy své šedesátiny, nevnímám jako čas na bilancování, na to, doufám, mám ještě čas.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!

25/4 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Dopravní podnik uspořádal kontrolní akci v noci z pátku 20. dubna na sobotu 21. dubna.


Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna

Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna

25/4 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Do Ostravy dorazila super moderní tramvaj zahraniční výroby, jedná se o první klimatizovanou soupravu svého druhu. Celkem dopravní podnik nakoupí čtyřicet kusů tramvají, a to za více než miliardu korun!


Požár na ubytovně v Havířově: Zranění dva Poláci

Požár na ubytovně v Havířově: Zranění dva Poláci

24/4 / KRIMI / HAVÍŘOV - V nedělním podvečeru došlo k požáru v ubytovně v Havířově-Prostřední Suché.


Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

24/4 / KRIMI / OSTRAVA - Neznámý muž, který cestoval v Ostravě v autobuse MHD, měl napadnout řidiče. Policisté nyní po výtržníkovi pátrají.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!