Colours of Ostrava: Jak se z alternativního stal mega komerční festival

22. červenec 2017 | 22:26 | Vítkovice
Festival, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comFestival, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

OSTRAVA /KOMENTÁŘ/ - Kdo nebyl na Colours of Ostrava, jako by nebyl. Právě skončený festival, který se konal po šestnácté a opakovaně využívá industriální prostředí Dolních Vítkovic, ukázal jak z alternativy se stala mega komerční akce. Zároveň ale festival není skutečným obrazem současné Ostravy.

Reklama

Colours of Ostrava je multižánrový hudební festival každoročně pořádaný od roku 2002 v Ostravě. První ročník festivalu v roce 2002 se konal v centru Ostravy v oblasti Stodolní ulice, na výstavišti Černá louka a v klubu Boomerang.

Postupně festival rostl a ze Stodolní ulice se přenesl do prostoru Slezkoostravského hradu a na další místa v centru Ostravy. Od roku 2012 se festival koná v průmyslovém areálu národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice.

V roce 2002 byla návštěvnost zhruba 8 tisíc lidí. Ta postupně rostla až na letošních odhadovaných 50 tisíc lidí. Umožnilo to nejen jiné prostředí, ale především vytvořená image, že být na Colours je IN.

A tak se do Ostravy sjíždějí lidé ze všech koutů Česka (a samozřejmě i ze zahraničí). S rozmachem sociálních sítí dostává festival další rozměr. Toho si všimli nejen firmy, ale i politici.

Už před začátkem letošního ročníku se začaly objevovat komentáře, že "není jedno, kdo sponzoruje festivaly jako Colours of Ostrava".

Třeba Jakub Černý na Deníku Referendum napsal: "Arcellor Mittal, Agrofert či ČEZ. Za nánosem kulturní filantropie sponzorů oblíbeného festivalu se skrývá predátorské podnikání, které ničí regiony. Není načase vymezit spolupráci s korporacemi hranice?"

Bez velkých sponzorů se velké festivaly neobejdou. Platí to i o Colours, které se z alternativního malého festivalu staly jedním z nejvýznamnějších hudebních akcí letní festivalové sezóny.

Se sponzory je to jako se sportovními kluby. I bez velkých firem - ať jsou to korporace typu těžařů, ocelářů, potravinářů, bankéřů - nemohou v současné době fungovat velké komerční projekty - od sportu po koncerty.

Je to přitom jen rok od ročníku 2016, kdy poprvé ředitelka festivalu Zlata Holušová odmítla sdělit počet návštěvníků s tím, že návštěvnost není prioritou. A posunula Colours do sféry "veřejnoprávnosti". Vloni také nepřálo počasí a line up nebyl nijak "nadupaný". Zkrátka chyběly hvězdy...

Letošní ročník jakoby se měl změnit. A to nejen angažováním Imagine Dragons, ale také publicitou. Tu přitom zajišťovali zejména samotní politici (Zaorálek, Fiala, Bělobrádek, Babiš) kteří před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny pochopili, že Dolní Vítkovice jsou ideálním místem pro setkávání s potenciálními voliči. A aby toho nebylo málo, nechyběli ani někteří prezidenští kandidáti (Horáček, Drahoš) ve volbách v lednu 2018.

Kde jinde využít příležitost se ukázat před mladými voliči, než na hudebním festivalu... A to i přesto, že politická agitace je na celém festivalu zakázaná.

Nejsou to ale jen politici, kteří využívají přítomnosti na festivalu k sebepropagaci. Toho využívají i velké koncerny, třeba Agrofert.

Ten rovnou dodal do areálu několik občerstvovacích stanic - od párků po zmrzlinu. O tom, že jednotlivá pódia (stage) se jmenovala podle sponzora ani nemluvě...

Z toho je zřejmé, že z Colours ročníku 2017 se stala prakticky čistě komerční akce na pozadí hudby. Obdobně, jako to před mnoha lety potkal Karlovarský filmový festival.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.62 hvězdiček / Hodnoceno: 26x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!

25/4 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Dopravní podnik uspořádal kontrolní akci v noci z pátku 20. dubna na sobotu 21. dubna.


Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna

Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna

25/4 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Do Ostravy dorazila super moderní tramvaj zahraniční výroby, jedná se o první klimatizovanou soupravu svého druhu. Celkem dopravní podnik nakoupí čtyřicet kusů tramvají, a to za více než miliardu korun!


Požár na ubytovně v Havířově: Zranění dva Poláci

Požár na ubytovně v Havířově: Zranění dva Poláci

24/4 / KRIMI / HAVÍŘOV - V nedělním podvečeru došlo k požáru v ubytovně v Havířově-Prostřední Suché.


Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

24/4 / KRIMI / OSTRAVA - Neznámý muž, který cestoval v Ostravě v autobuse MHD, měl napadnout řidiče. Policisté nyní po výtržníkovi pátrají.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!