Co se stalo s centrem Ostravy, je hanebné, říká Norbert Lichý

20. prosinec 2014 | 00:39 | Ostrava-město
Norbert Lichý. Foto: archiv Česká televizeNorbert Lichý. Foto: archiv Česká televize

Ostrava - Norbert Lichý slaví 29. prosince 2014 významné životní jubileum - padesátiny. Na své domovské scéně Divadla Petra Bezruče je služebně nejstarší, společně s kolegyní Marcelou Čapkovou a Kateřinou Krejčí. "Co se stalo s centrem města, je hanebné. Prakticky už tam moc lidí nebydlí," říká v rozhovoru pro MojeOstravsko.cz.

Reklama

Považujete se za ostravského patriota. Co vás drží v regionu, že jste v něm zůstal?

Pokud pominu to, že jsem se zde narodil a vyrůstal, tak mám rád ostravskou skupinu Buty, Jaromíra Nohavicu a vůbec ostravské špičky, Špinarovou, Rottrovou, Nováka, Wykrenta, klavíristu Vladimíra Figara, pana Holuba a mnoho dalších, kteří byli ve své době pojmy. V Těšínských Beskydech jsem si před časem koupil chalupu a jezdím tam s rodinou ve volném čase. Každý herec potvrdí, že ostravské publikum je výjimečné. Asi to bude tím, že lidé žijící v tomto regionu vědí, co je práce, a že nic není zadarmo. Holt se v ikonách někdejšího průmyslu dnes lehko nežije. Ale co se stalo s centrem města, je hanebné. Prakticky už tam moc lidí nebydlí. Mně chybí atmosféra v obchodech, které dávno neexistují. Chodíval jsem do Ostravanky, Ostravice, Fénixu, v centrech bývala místa, kde se tancovalo s živou kapelou. Secesní kavárny v hotelu Palace a v Elektře. Mléčný bar, komplex domu Potravin, ach, kde to všechno je. Snad se bude opravovat plovárna v Hulvákách, to by bylo prima.

Začínal jste v devatenácti letech v divadle v Šumperku například s Miroslavem Etzlerem a Jiřím Dvořákem. Jak na oba rovněž známé herce vzpomínáte?

Mirek pochází z Ostravy, kde žil se svými rodiči. Moje máma vzpomínala na jeho tatínka, který učil český jazyk na ostravské konzervatoři. Chodili jsme spolu první dva roky na základní školu. Protože jsme se oba nedostali na vysokou hereckou školu, potkali jsme se po jedenácti letech v Severomoravském divadle v Šumperku  jako elévové činohry, kde jsme zažili herecký život v praxi - systémem hození do hluboké vody. Já už tam byl od roku 1984, Mirek s Jirkou přišli až po roce, to já už byl "sólista činohry". Bylo nám spolu dobře, rozuměli jsme si na jevišti i mimo, byl to rok nádherných volovin a mladistvých nerozvážností.

Překvapilo mě, že jste měl angažmá v Divadle loutek v Ostravě. Proč jste se rozhodl vzít tuto nabídku?

Byla to nejjednodušší cesta, jak se dostat zpět do Ostravy. Byl jsem tady spokojený, ale přece jen provoz je hrozně náročný, brzy ráno se dvakrát hraje, odpoledne ještě zkouší, a já taky nechtěl hrát celý život divadlo pro děti. Byla to přestupní stanice do Divadla Petra Bezruče, které jsem znal od dětství a kde jsem doposud. V „Loutkách“ mám ještě dnes pár přátel a Ostravu mám prostě rád.

Celý rozhovor s Norbertem Lichým přináší Investigate.cz.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Opavští basketbalisté chtějí udržet laťku výkonnosti vysoko

Opavští basketbalisté chtějí udržet laťku výkonnosti vysoko

26/8 / SPORT / OPAVA - S cílem bojovat znovu o přední příčky v tabulce vstoupí celek BK Opava do nadcházejícího ročníku Kooperativa Národní basketbalové ligy. V nedávné minulosti získali bronz a čtvrté místo, a tak mají o motivaci postaráno, aby udrželi a případně i vylepšili laťku výkonnosti, která je hodně vysoko. „Kádr máme už pohromadě,“ říká manažer klubu Dušan Štěnička, který je známou postavou českého a především opavského basketbalu.


Basketbalista Admir Alič se vrátil do Ostravy

Basketbalista Admir Alič se vrátil do Ostravy

24/8 / SPORT / OSTRAVA - Až na konci září 2016 začne nový ročník Kooperativa Národní basketbalové ligy mužů, vyrukuje do něj celek NH Ostrava se staronovou posilou. Do týmu se vrátil zkušený bosenský hráč Admir Alič, který patří už ke stálicím nejvyšší české soutěže.


Ve střední Itálii bez varování proběhlo zemětřesení

Ve střední Itálii bez varování proběhlo zemětřesení

24/8 / ZPRÁVY / OBLAST UMBRIE (ITÁLIE) - Zničena je řada domů a počet obět mírně stoupá. Během dne počet obětí stoupnul na zhruba 120. To jsou následky zěmětřesení, které udeřilo ve střední Itálii, v oblasti Umbrie, zhruba 150 kilometrů od Říma, v noci na středu (24.8.2016) o síle 6,2 stupně.


Baník přejel Ústí 3:0. Na sever Čech dorazily stovky fanoušků z Ostravy

Baník přejel Ústí 3:0. Na sever Čech dorazily stovky fanoušků z Ostravy

20/8 / SPORT / Ústí n.L. - Fotbalisté Baníku Ostrava v 3. kole Fotbalové národní ligy přehráli Ústí nad Labem 3:0 a navázali tak na předchozí vítězství 2:1 nad Třincem.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!