Z ostravských lagun kaly zmizí, tvrdí ministr Jan Mládek

27. listopad 2015 | 12:15 | Mariánské Hory
Andrej Babiš při návštěvě ropných lagun v Mariánských Horách. Foto: archiv MFČRAndrej Babiš při návštěvě ropných lagun v Mariánských Horách. Foto: archiv MFČR

Mariánské Hory - Ekologická zátěž lagun OSTRAMO bude vyřešena, pracuje se na tom. Tvrdí to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). V současné době probíhá soutěž veřejné zakázky na konečné řešení.

Reklama

"Již byly uzavřeny rámcové smlouvy s pěti uchazeči  na odstranění nadbilančních kalů z lagun. Nyní probíhá druhé kolo soutěže veřejné zakázky na odstranění nadbilančních kalů z lagun v množství 71 360 tun surových nezvápněných kalů a 20 202 tuny zavápněných kalů," uvedl na interpelaci v Poslanecké sněmovně ministr průmyslu a obchodu.

"Uchazeči byli povinni zajistit kladné stanovisko odborného garanta, Ministerstva životního prostředí, k realizačnímu projektu. Na nadbilanční kaly je pohlíženo po celou dobu manipulace s nimi, to je od jejich odtěžení až po konečné využití neno odstranění, jako na odpad ve smyslu zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění," konstatoval Jan Mládek.

Ministr doslova uvedl: "Kaly budou energeticky využity ve spalovnách a cementárnách, konkrétní místa budou známa až po vybrání vítězného uchazeče. Kaly budou vymístěny z lagun do tří let od podpisu prováděcí smlouvy s vybraným zhotovitelem a nejpozději do dalších dvou let budou využity na koncových zařízeních."

"Co se týče konkrétního spalování nebo určení těch míst, soutěž je tak komplikovaná, že každý z těchto řešitelů nebo uchazečů v tomto výběrovém řízení musí předložit finální řešení, jak se všeho zbaví, aby to nezůstalo v nějakém meziskladu u třetí firmy, jak už se nám to v minulosti také stalo," dodal Jan Mládek.

"Dále státní podnik DIAMO připravuje zadávací dokumentaci pro vyhlášení veřejné soutěže na dodavatele dekontaminace zemin, které se nacházejí v podloží a v bezprostředním okolí lagun. Předpokládaný termín předložení dokumentace ke schválení ministerstvu financí a ministerstvu životního prostředí je listopad 2015. Rovněž s epřipravují podklady pro vyhlášení veřejné soutěže na opatření v rámci rozptylu kontaminovaných podzemních vod, takzvaných solanek. Realizační projekt bude zpracován v nejbližší době," uvedl ministr Jan Mládek.

Ministerstvo financí je gestorem ekologické akce, hradí náklady na základě ekologické smlouvy se státním podnikem DIAMO, schvalujte technickou dokumentaci a provádí kontrolu účelnosti nákladů.

Ministerstvo životního prostředí stanovuje technické podmínky realizace zakázky a termíny sanace. Ministerstvo průmyslu a obchodu z pozice zakladatele DIAMO, státní podnik, je zprostředkovatelem mezi MPO a MF s MŽP. Účastní se čtvrtletních kontrolních dnů.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

20/3 / KRIMI / KARVINÁ - Vskutku k pozoruhodnému případu došlo v Karviné.


Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

20/3 / KRIMI / OSTRAVA - Trojice mladíků, která vloni na začátku srpna měla zapálit historický kostel v Gutech na Třinecku, může vyfasovat až patnáctiletý pobyt za mřížemi.


Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

18/3 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Veřejnost i politickou scénu pobouřilo počínání poslance za hnutí SPD a předsedu krajské organizace hnutí Lubomíra Volného na základě reportáže České televize, podle níž poslanec obchoduje s chudobou.


Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

17/3 / KRIMI / OSTRAVA - Ve čtvrtek došlo k pozoruhodné situaci, když policisté v ostravských ulicích lapili řidiče, který neměl za volantem co dělat. Už jen kvůli tomu, že mu bylo 15 let.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!