Z ostravských lagun kaly zmizí, tvrdí ministr Jan Mládek

27. listopad 2015 | 12:15 | Mariánské Hory
Andrej Babiš při návštěvě ropných lagun v Mariánských Horách. Foto: archiv MFČRAndrej Babiš při návštěvě ropných lagun v Mariánských Horách. Foto: archiv MFČR

Mariánské Hory - Ekologická zátěž lagun OSTRAMO bude vyřešena, pracuje se na tom. Tvrdí to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). V současné době probíhá soutěž veřejné zakázky na konečné řešení.

Reklama

"Již byly uzavřeny rámcové smlouvy s pěti uchazeči  na odstranění nadbilančních kalů z lagun. Nyní probíhá druhé kolo soutěže veřejné zakázky na odstranění nadbilančních kalů z lagun v množství 71 360 tun surových nezvápněných kalů a 20 202 tuny zavápněných kalů," uvedl na interpelaci v Poslanecké sněmovně ministr průmyslu a obchodu.

"Uchazeči byli povinni zajistit kladné stanovisko odborného garanta, Ministerstva životního prostředí, k realizačnímu projektu. Na nadbilanční kaly je pohlíženo po celou dobu manipulace s nimi, to je od jejich odtěžení až po konečné využití neno odstranění, jako na odpad ve smyslu zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění," konstatoval Jan Mládek.

Ministr doslova uvedl: "Kaly budou energeticky využity ve spalovnách a cementárnách, konkrétní místa budou známa až po vybrání vítězného uchazeče. Kaly budou vymístěny z lagun do tří let od podpisu prováděcí smlouvy s vybraným zhotovitelem a nejpozději do dalších dvou let budou využity na koncových zařízeních."

"Co se týče konkrétního spalování nebo určení těch míst, soutěž je tak komplikovaná, že každý z těchto řešitelů nebo uchazečů v tomto výběrovém řízení musí předložit finální řešení, jak se všeho zbaví, aby to nezůstalo v nějakém meziskladu u třetí firmy, jak už se nám to v minulosti také stalo," dodal Jan Mládek.

"Dále státní podnik DIAMO připravuje zadávací dokumentaci pro vyhlášení veřejné soutěže na dodavatele dekontaminace zemin, které se nacházejí v podloží a v bezprostředním okolí lagun. Předpokládaný termín předložení dokumentace ke schválení ministerstvu financí a ministerstvu životního prostředí je listopad 2015. Rovněž s epřipravují podklady pro vyhlášení veřejné soutěže na opatření v rámci rozptylu kontaminovaných podzemních vod, takzvaných solanek. Realizační projekt bude zpracován v nejbližší době," uvedl ministr Jan Mládek.

Ministerstvo financí je gestorem ekologické akce, hradí náklady na základě ekologické smlouvy se státním podnikem DIAMO, schvalujte technickou dokumentaci a provádí kontrolu účelnosti nákladů.

Ministerstvo životního prostředí stanovuje technické podmínky realizace zakázky a termíny sanace. Ministerstvo průmyslu a obchodu z pozice zakladatele DIAMO, státní podnik, je zprostředkovatelem mezi MPO a MF s MŽP. Účastní se čtvrtletních kontrolních dnů.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

13/5 / KRIMI / TŘINECKO - V pátek odpoledne mělo dojít k požáru roubenky ve Vendryni na Třinecku. Škoda se prý vyčíslila na tři miliony korun.


Nehoda ve Studénce, řidičku museli vyprošťovat hasiči

Nehoda ve Studénce, řidičku museli vyprošťovat hasiči

11/5 / KRIMI / STUDÉNKA - Ve čtvrtek 10. května došlo k dopravní nehodě ve Studénce na Novojičínsku.


Motorkář se střetl s jelenem. Skončil v nemocnici

Motorkář se střetl s jelenem. Skončil v nemocnici

11/5 / KRIMI / TŘINECKO - Ve čtvrtek 10. května došlo k dvěma dopravním nehodám v Moravskoslezském kraji.


Požár bytu v Bruntále, na vině elektroinstalace

Požár bytu v Bruntále, na vině elektroinstalace

9/5 / KRIMI / BRUNTÁL - V úterý 8. května došlo k požáru bytu v Bruntále. Odhadována škoda se vyčíslila na 200 tisíc korun.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!