Ostravské Letiště Leoše Janáčka je napojeno na železnici

17. prosinec 2014 | 02:12 | Ostrava-město
Hejtman Miroslav Novák na terminálu v Mošnově. Foto: archiv MSKHejtman Miroslav Novák na terminálu v Mošnově. Foto: archiv MSK

Mošnov - Ostravské letiště v Mošnově je napojeno na železnici, provoz osobních vlaků bude zahájen až na jaře 2015. Nová železniční trať spojuje Ostravu s terminálem.

Reklama

Na trati začne půlroční zkušební provoz, cestující by po ní první vlaky měly svézt 13. dubna 2015. Nová želenznice má i další prvenství. Necelé tři kilometry ze Sedlnice na letiště jsou první tratí postavenou po 70 letech.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která stavbu realizovala, současně s výstavbou nové trati modernizovala také část současné železnice mezi Sedlnicemi a Studénkou. Objemově investiční náklady jsou asi 553 miliónů korun.

Z ostravského Svinova na mošnovský terminál mají zajíždět vlaky ve dvouhodinovém taktu. Cesta potrvá patnáct minut.

Moravskoslezský kraj, který je majitelem letiště, očekává, že železnici ocení návštěvníci významných sportovních a kulturních akcí jako je chystané mistrovství světa v hokeji v květnu 2015, které se hraje ve vítkovické aréně. Ale také atletický mítink Zlatá tretra či Dny NATO.

„Letiště se tak stává součástí komplexní dopravní infrastruktury nadregionálního a potažmo i mezinárodního významu. Rozvoj tohoto prostoru patří mezi priority kraje, a to zejména s ohledem na těsnou vazbu na průmyslovou zónu Mošnov. O zónu v Mošnově se zajímá řada investorů, práci tu v budoucnu získají stovky lidí. Velká část z nich vlak k cestě do zaměstnání určitě ráda využije,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Podle generálního ředitele LLJ Pavla Schneidera nová železnice až na letiště je další výhodou pro jednání s leteckými dopravci. "Díky vlakovému spojení přímo k odletovému terminálu, můžeme při dalších jednáních o nových leteckých linkách akceptovat i pozdější, noční časy letů, protože cestující nebudou omezeni slabším nočním provozem hromadné dopravy k příletům a odletům linek."

Stavba železniční trati začala v září 2013. „Za více než půl miliardy korun, kterou investoval Moravskoslezský kraj s Evropskou unií v poměru 15 ku 85, vznikl přestupní terminál v nové železniční stanici Mošnov Ostrava Airport, postavily se necelé tři kilometry elektrifikované trati ze Sedlnice na letiště a silniční nadjezd,“ dodal náměstek hejtmana pro investice Ivan Strachoň.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!

Dopravní podnik kontroloval černé pasažéry kolem Stodolní ulice. Chytil jich 51!

25/4 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Dopravní podnik uspořádal kontrolní akci v noci z pátku 20. dubna na sobotu 21. dubna.


Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna

Ostravou se bude prohánět moderní tramvaj, ale až od srpna

25/4 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Do Ostravy dorazila super moderní tramvaj zahraniční výroby, jedná se o první klimatizovanou soupravu svého druhu. Celkem dopravní podnik nakoupí čtyřicet kusů tramvají, a to za více než miliardu korun!


Požár na ubytovně v Havířově: Zranění dva Poláci

Požár na ubytovně v Havířově: Zranění dva Poláci

24/4 / KRIMI / HAVÍŘOV - V nedělním podvečeru došlo k požáru v ubytovně v Havířově-Prostřední Suché.


Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

Napadení řidiče autobusu v Ostravě!

24/4 / KRIMI / OSTRAVA - Neznámý muž, který cestoval v Ostravě v autobuse MHD, měl napadnout řidiče. Policisté nyní po výtržníkovi pátrají.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!