Ostravské Letiště Leoše Janáčka je napojeno na železnici

17. prosinec 2014 | 02:12 | Ostrava-město
Hejtman Miroslav Novák na terminálu v Mošnově. Foto: archiv MSKHejtman Miroslav Novák na terminálu v Mošnově. Foto: archiv MSK

Mošnov - Ostravské letiště v Mošnově je napojeno na železnici, provoz osobních vlaků bude zahájen až na jaře 2015. Nová železniční trať spojuje Ostravu s terminálem.

Reklama

Na trati začne půlroční zkušební provoz, cestující by po ní první vlaky měly svézt 13. dubna 2015. Nová želenznice má i další prvenství. Necelé tři kilometry ze Sedlnice na letiště jsou první tratí postavenou po 70 letech.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která stavbu realizovala, současně s výstavbou nové trati modernizovala také část současné železnice mezi Sedlnicemi a Studénkou. Objemově investiční náklady jsou asi 553 miliónů korun.

Z ostravského Svinova na mošnovský terminál mají zajíždět vlaky ve dvouhodinovém taktu. Cesta potrvá patnáct minut.

Moravskoslezský kraj, který je majitelem letiště, očekává, že železnici ocení návštěvníci významných sportovních a kulturních akcí jako je chystané mistrovství světa v hokeji v květnu 2015, které se hraje ve vítkovické aréně. Ale také atletický mítink Zlatá tretra či Dny NATO.

„Letiště se tak stává součástí komplexní dopravní infrastruktury nadregionálního a potažmo i mezinárodního významu. Rozvoj tohoto prostoru patří mezi priority kraje, a to zejména s ohledem na těsnou vazbu na průmyslovou zónu Mošnov. O zónu v Mošnově se zajímá řada investorů, práci tu v budoucnu získají stovky lidí. Velká část z nich vlak k cestě do zaměstnání určitě ráda využije,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Podle generálního ředitele LLJ Pavla Schneidera nová železnice až na letiště je další výhodou pro jednání s leteckými dopravci. "Díky vlakovému spojení přímo k odletovému terminálu, můžeme při dalších jednáních o nových leteckých linkách akceptovat i pozdější, noční časy letů, protože cestující nebudou omezeni slabším nočním provozem hromadné dopravy k příletům a odletům linek."

Stavba železniční trati začala v září 2013. „Za více než půl miliardy korun, kterou investoval Moravskoslezský kraj s Evropskou unií v poměru 15 ku 85, vznikl přestupní terminál v nové železniční stanici Mošnov Ostrava Airport, postavily se necelé tři kilometry elektrifikované trati ze Sedlnice na letiště a silniční nadjezd,“ dodal náměstek hejtmana pro investice Ivan Strachoň.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?


Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

13/5 / KRIMI / TŘINECKO - V pátek odpoledne mělo dojít k požáru roubenky ve Vendryni na Třinecku. Škoda se prý vyčíslila na tři miliony korun.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!