Náš Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným, říká Bedřich Moldan

1. prosinec 2015 | 11:47 | Česko
Bedřich Moldan. Foto: archiv B. MoldanaBedřich Moldan. Foto: archiv B. Moldana

Moravskoslezský kraj - Jaké je ovzduší v České republice oproti jiným? "Jsme mírně podprůměrnou evropskou zemí, i když žádné žebříčky se nedělají. Jde spíše o srovnání některých regionů. Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným. Nebo sledování zátěže různými škodlivinami. V tomto ohledu je na tom Česko poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, které mají karcinogenní účinky," říká Bedřich Moldan, geochemik, ekolog, publicista a politik. Významnou roli sehrál při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989.

Reklama

"Pro generace dětí našich dětí nejsou vyhlídky příliš příznivé. Globální změna klimatu bude téměř určitě pokračovat ještě mnoho desetiletí a dokonce staletí, a to i navzdory tomu, kdyby se podařilo zavést účinná opatření na omezení emisí skleníkových plynů do ovzduší. Ty jsou totiž základní příčinou změny klimatu," řekl v rozhovoru pro Investigate.cz Bedřich Moldan.

"Důsledky změny klimatu jsou dobře prozkoumány. Mimo celkové oteplení, zvyšování hladiny oceánů a tání ledovců k nim patří již zmíněný častější výskyt mimořádných událostí. Změna klimatu však má nepříznivé důsledky pro živou přírodu, která se nedokáže rychle přizpůsobit novým podmínkám a může to znamenat velké nepříznivé změny například pro smrkové monokultury, jež se nedokáží adaptovat," uvedl v rozhovoru odborník na ekologii.

SOUVISEJÍCÍ: Česká republika je v kvalitě ovzduší na tom poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, říká Bedřich Moldan

"Důsledků může být ještě mnohem víc, mezi nimi rozšiřování tropických nemocí nebo – z jiné oblasti – velmi nepříznivý dopad na severní části kontinentu, kde pravděpodobně z velké části roztaje věčně zmrzlá půda," konstatoval Bedřich Moldan.

"Pokud se podaří omezit skleníkové plyny do ovzduší – příležitost k tomu je na současné pařížské konferenci o klimatu – snad se podaří změnu klimatu udržet v přijatelných mezích, avšak úplně je zastavit se rozhodně nepodaří," dodal Bedřich Moldan.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!