Náš Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným, říká Bedřich Moldan

1. prosinec 2015 | 11:47 | Česko
Bedřich Moldan. Foto: archiv B. MoldanaBedřich Moldan. Foto: archiv B. Moldana

Moravskoslezský kraj - Jaké je ovzduší v České republice oproti jiným? "Jsme mírně podprůměrnou evropskou zemí, i když žádné žebříčky se nedělají. Jde spíše o srovnání některých regionů. Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným. Nebo sledování zátěže různými škodlivinami. V tomto ohledu je na tom Česko poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, které mají karcinogenní účinky," říká Bedřich Moldan, geochemik, ekolog, publicista a politik. Významnou roli sehrál při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989.

Reklama

"Pro generace dětí našich dětí nejsou vyhlídky příliš příznivé. Globální změna klimatu bude téměř určitě pokračovat ještě mnoho desetiletí a dokonce staletí, a to i navzdory tomu, kdyby se podařilo zavést účinná opatření na omezení emisí skleníkových plynů do ovzduší. Ty jsou totiž základní příčinou změny klimatu," řekl v rozhovoru pro Investigate.cz Bedřich Moldan.

"Důsledky změny klimatu jsou dobře prozkoumány. Mimo celkové oteplení, zvyšování hladiny oceánů a tání ledovců k nim patří již zmíněný častější výskyt mimořádných událostí. Změna klimatu však má nepříznivé důsledky pro živou přírodu, která se nedokáže rychle přizpůsobit novým podmínkám a může to znamenat velké nepříznivé změny například pro smrkové monokultury, jež se nedokáží adaptovat," uvedl v rozhovoru odborník na ekologii.

SOUVISEJÍCÍ: Česká republika je v kvalitě ovzduší na tom poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, říká Bedřich Moldan

"Důsledků může být ještě mnohem víc, mezi nimi rozšiřování tropických nemocí nebo – z jiné oblasti – velmi nepříznivý dopad na severní části kontinentu, kde pravděpodobně z velké části roztaje věčně zmrzlá půda," konstatoval Bedřich Moldan.

"Pokud se podaří omezit skleníkové plyny do ovzduší – příležitost k tomu je na současné pařížské konferenci o klimatu – snad se podaří změnu klimatu udržet v přijatelných mezích, avšak úplně je zastavit se rozhodně nepodaří," dodal Bedřich Moldan.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

20/3 / KRIMI / KARVINÁ - Vskutku k pozoruhodnému případu došlo v Karviné.


Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

20/3 / KRIMI / OSTRAVA - Trojice mladíků, která vloni na začátku srpna měla zapálit historický kostel v Gutech na Třinecku, může vyfasovat až patnáctiletý pobyt za mřížemi.


Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

18/3 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Veřejnost i politickou scénu pobouřilo počínání poslance za hnutí SPD a předsedu krajské organizace hnutí Lubomíra Volného na základě reportáže České televize, podle níž poslanec obchoduje s chudobou.


Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

17/3 / KRIMI / OSTRAVA - Ve čtvrtek došlo k pozoruhodné situaci, když policisté v ostravských ulicích lapili řidiče, který neměl za volantem co dělat. Už jen kvůli tomu, že mu bylo 15 let.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!