Medové snídaně do škol mají problém. V medu pro děti jsou antibiotika

26. listopad 2015 | 20:02 | Česko
Med. Foto: archiv Pixabay.comMed. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Projekt ministerstva zemědělství Medové snídaně, který je určen pro školáky základních škol, má skandální příchuť. V medu dodávaném firmou Včelpo, která měla být dodavatelem, byly nalezeny zakázaná antibiotika. Momentálně je zakázáno 21 výrobků.

Reklama

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v medu od společnosti Včelpo objevila antibiotika, která se v EU nesmí podávat zvířatům. Dávky by neměly být nebezpečné pro lidi, výrobky ale byly staženy. Minulý týden to oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka.

A nově byly objeveny antibiotika u dalších druhů medů.

U dalších devatenácti šarží medů od výrobce Včelpo potvrdil konečný laboratorní rozbor přítomnost reziduí antibiotik. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní zveřejňuje výsledky konfirmačních analýz včetně detailních informací o nevyhovujících vzorcích v tabulce.

"Rozbor potvrdil přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů – sulfathiazol, asulfadimidin. Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu. Jedná se o farmakologicky účinné látky, jejichž použití pro léčení včel je v EU zakázáno a rezidua těchto látek se v medu nesmí vyskytovat. Všechny uvedené šarže SZPI odebrala v síti společnosti Kaufland a pozastavila jejich uvádění do oběhu již minulý týden na základě výsledků orientačních zkoušek. Veškeré podstatné informace SZPI předala partnerskému dozorovému orgánu – Státní veterinární správě," uvedla v prohlášení Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Do českého medu se podle kontrolorů dostaly pravděpodobně tak, že ve Včelpu český med míchali s medem dovezeným z Ukrajiny nebo Číny, kde se takové látky prodávat můžou.

Společnost Včelpo nečelí jen podezření z prodeje nebezpečné potraviny, ale i falšování. Medy totiž nesly označení, že jde o český výrobek.

Vadné šarže Dědečkova medu od Včelpa už jsou stažené z oběhu.

Skandál je o to horší, že Včelpo jednalo o dodávku svých medů do projektu Medové snídaně, které se mají pořádat na základních školách.

Včelpo v minulých dnech reagovalo konfrontačně s tím, že zveřejněné informace jsou účelové a používány v rámci konkurenčního boje.

Ministerstvo zemědělství s projektem Medové snídaně si již není jisté. "Zda budeme projekt realizovat či nikoliv, není v tuto chvíli jasné a definitivní," uvedl pro média mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Včelpo vlastní Český svaz včelářů, které je podporováno dotacemi z ministerstva zemědělství.

Zakázaný med od Včelpo
Zakázaný med od Včelpo

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

20/3 / KRIMI / KARVINÁ - Vskutku k pozoruhodnému případu došlo v Karviné.


Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

20/3 / KRIMI / OSTRAVA - Trojice mladíků, která vloni na začátku srpna měla zapálit historický kostel v Gutech na Třinecku, může vyfasovat až patnáctiletý pobyt za mřížemi.


Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

18/3 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Veřejnost i politickou scénu pobouřilo počínání poslance za hnutí SPD a předsedu krajské organizace hnutí Lubomíra Volného na základě reportáže České televize, podle níž poslanec obchoduje s chudobou.


Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

17/3 / KRIMI / OSTRAVA - Ve čtvrtek došlo k pozoruhodné situaci, když policisté v ostravských ulicích lapili řidiče, který neměl za volantem co dělat. Už jen kvůli tomu, že mu bylo 15 let.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!