Medové snídaně do škol mají problém. V medu pro děti jsou antibiotika

26. listopad 2015 | 20:02 | Česko
Med. Foto: archiv Pixabay.comMed. Foto: archiv Pixabay.com

ČR - Projekt ministerstva zemědělství Medové snídaně, který je určen pro školáky základních škol, má skandální příchuť. V medu dodávaném firmou Včelpo, která měla být dodavatelem, byly nalezeny zakázaná antibiotika. Momentálně je zakázáno 21 výrobků.

Reklama

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v medu od společnosti Včelpo objevila antibiotika, která se v EU nesmí podávat zvířatům. Dávky by neměly být nebezpečné pro lidi, výrobky ale byly staženy. Minulý týden to oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka.

A nově byly objeveny antibiotika u dalších druhů medů.

U dalších devatenácti šarží medů od výrobce Včelpo potvrdil konečný laboratorní rozbor přítomnost reziduí antibiotik. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní zveřejňuje výsledky konfirmačních analýz včetně detailních informací o nevyhovujících vzorcích v tabulce.

"Rozbor potvrdil přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů – sulfathiazol, asulfadimidin. Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu. Jedná se o farmakologicky účinné látky, jejichž použití pro léčení včel je v EU zakázáno a rezidua těchto látek se v medu nesmí vyskytovat. Všechny uvedené šarže SZPI odebrala v síti společnosti Kaufland a pozastavila jejich uvádění do oběhu již minulý týden na základě výsledků orientačních zkoušek. Veškeré podstatné informace SZPI předala partnerskému dozorovému orgánu – Státní veterinární správě," uvedla v prohlášení Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Do českého medu se podle kontrolorů dostaly pravděpodobně tak, že ve Včelpu český med míchali s medem dovezeným z Ukrajiny nebo Číny, kde se takové látky prodávat můžou.

Společnost Včelpo nečelí jen podezření z prodeje nebezpečné potraviny, ale i falšování. Medy totiž nesly označení, že jde o český výrobek.

Vadné šarže Dědečkova medu od Včelpa už jsou stažené z oběhu.

Skandál je o to horší, že Včelpo jednalo o dodávku svých medů do projektu Medové snídaně, které se mají pořádat na základních školách.

Včelpo v minulých dnech reagovalo konfrontačně s tím, že zveřejněné informace jsou účelové a používány v rámci konkurenčního boje.

Ministerstvo zemědělství s projektem Medové snídaně si již není jisté. "Zda budeme projekt realizovat či nikoliv, není v tuto chvíli jasné a definitivní," uvedl pro média mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Včelpo vlastní Český svaz včelářů, které je podporováno dotacemi z ministerstva zemědělství.

Zakázaný med od Včelpo
Zakázaný med od Včelpo

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!