Majitel Vítkovic Jan Světlík rozprodává obrazy. Holding shání peníze

21. duben 2016 | 17:38 | Vítkovice
Jan Světlík. Foto: archiv VítkoviceJan Světlík. Foto: archiv Vítkovice

Vítkovice - Strojírenský holding Vítkovice je v nelehké ekonomické situaci, což potvrzuje i rozprodej cenné firemní umělecké sbírky. Firma má navíc u dodavatelů pověst, že neplatí. A na vedení společnosti tlačí i banky.

Reklama

Podle iDNES.cz představenstvo Vítkovic už v únoru 2016 pověřilo Jana Světlíka jednáním o prodeji děl z kolekce, v níž jsou obrazy Františka Kupky či Emila Filly, sochy a plastiky Otto Gutfreunda a Vincence Makovského i unikáty socialistického realismu. Server se odkazuje na usnesení, které má k dispozici.

Cílem je získat hotovost, což připustila i oslovená mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. "Vítkovice prodávají majetek nevýrobního charakteru. Vyžádaly si to banky, výnos použijeme na snížení dluhu,“ cituje web její vyjádření.

Šéfové Vítkovic na nedávné valné hromadě připustili, že strojírenský holding se potýká s nedostatkem hotovosti. V potížích jsou tři společnosti holdingu včetně firmy Vítkovice Power Engineering, jednoho z pilířů skupiny.

Nespokojeni se současným stavem Vítkovic mají být i věřitelské banky. Vítkovice podle iDNES.cz zastavily své pozemky a berou si úvěr z družstevní záložny Creditas. Partnerské banky už zcela otevřeně diskutují o možné insolvenci Vítkovice Power Engineering.

Eva Kijonková připustila, že výprodej nevýrobních aktiv bude pokračovat, neboť si to vyžádaly banky. Továrny se prodávat nemají. Ovšem třeba dochází k zástavě firemních pozemků u kampeličky Creditas.

Z výtěžku má Jan Světlík, majoritní akcionář, snížit dluh celé skupiny Vítkovice Machinery Group. Dluh za jednotlivé firmy skupiny přesahuje 3 miliard korun.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

20/3 / KRIMI / KARVINÁ - Vskutku k pozoruhodnému případu došlo v Karviné.


Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

20/3 / KRIMI / OSTRAVA - Trojice mladíků, která vloni na začátku srpna měla zapálit historický kostel v Gutech na Třinecku, může vyfasovat až patnáctiletý pobyt za mřížemi.


Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

18/3 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Veřejnost i politickou scénu pobouřilo počínání poslance za hnutí SPD a předsedu krajské organizace hnutí Lubomíra Volného na základě reportáže České televize, podle níž poslanec obchoduje s chudobou.


Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

17/3 / KRIMI / OSTRAVA - Ve čtvrtek došlo k pozoruhodné situaci, když policisté v ostravských ulicích lapili řidiče, který neměl za volantem co dělat. Už jen kvůli tomu, že mu bylo 15 let.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!