Kritici Colours of Ostrava: Festival se stal megalomanskou akcí, financování nelze přehlížet

25. červenec 2017 | 14:06 | Vítkovice
Festival, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comFestival, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

OSTRAVA - Zatímco v době konání festivalu v Dolních Vítkovicích byly tisíce lidí, stovka jich pochodovala i centrem Ostravy. Drželi hesla, v čele průvodu bubnovali bubeníci, z reproduktorů v dodávce hrálo reggae. Tito lidé protestovali. Kvůli čemu?

Reklama

Desítky kritiků ostravského festivalu Colours of Ostrava se rozhodlo při zahájení 16. ročníku vyjít do ulic centra Ostravy. Rozhodli se protestovat.

A to kvůli údajné megalomanské akci, která je financována obřími firmami. Festival dotuje i město Ostrava, Moravskoslezský kraj i ministerstvo kultury z veřejných peněz.

"Během posledních let se totiž festival stal megalomanskou akcí, jejíž sponzory nelze přehlížet," tvrdila v rozhovoru pro ČT24 jedna z organizátorek, studentka sociologie Anna Václavíková z iniciativy Probuď domy.

"Například společnost ArcelorMittal, která je vedle Agrofertu a České spořitelny hlavním sponzorem Colours, se řadí mezi největší průmyslové znečišťovatele ovzduší na Ostravsku. To přitom patří k regionům s nejhorším ovzduším v Evropě. Zní to skoro jako černý humor, že měl ocelářský gigant na festivalu stan Dance for Life, aby ve spolupráci s účastníky vydělal peníze na ochranu ohrožených druhů rostlin a vzdělávací aktivity pro děti ve školkách," uvedla.

Přitom Colours of Ostrava je multižánrovou akcí, která byla založena jako malý festival v roce 2002. Od počátku se festival profiloval jako alternativní.

Od doby, kdy v roce 2012 se přemístil do areálu Dolních Vítkovic, se postupně stal více a více masivní akcí. Kvůli honbě za návštěvností poprvé v roce 2016 nebyla zveřejněn počet lidí, kteří festival navštívili. Pořadatelé to samé udělali i letos.

Konkrétní částky, které sponzoři se rozhodli pořadatelům poskytnout, nejsou známy.

"A v tom vidíme problém. Pořadatelem je soukromá firma Colour Production ředitelky festivalu Zlaty Holušové. Pokud festival dostává dotace z veřejných zdrojů a sponzorské dary od tak vlivných společností, očekávali bychom transparentní informace o jeho financování. Jenže na webových stránkách ani v oficiálních tiskových materiálech Colours nic takového nenajdete," konstatovala v ČT24 Anna Václavíková.

"O Agrofertu se snad ani zmiňovat nemusím. O tom evidentně nepochybujeme jenom my. Mezi partnery festivalu je však například třeba také firma nenápadného jména Residomo. Dříve to byly OKD Byty, následně RPG Byty a Residomo tak vlastní desítky tisíc bytů z rozprodaného majetku OKD, který za komplikovaných a dosud sporných okolností získal miliardář Zdeněk Bakala," nastínila na ČT24 další sponzory akce Anna Václavíková z iniciativy Probuď domy.

Pod palbou kritiky je i festival v ulicích.

Ten je také dotovaný městem i ministerstvem kultury, který nabízí koncerty lidem zdarma.

"Jenže na mne to působí tak, že je to rádoby dobročinná akce pro všechny lidi bez rozdílu, ale ve skutečnosti je to jenom marketing velkého festivalu. Pláštík, který má zastřít právě nejasnosti spojené s Colours," dodala Anna Václavíková.

SOUVISEJÍCÍ: Colours of Ostrava: Jak se z alternativního stal mega komerční festival

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

Ve Vendryni hořela roubenka, škoda za tři miliony

13/5 / KRIMI / TŘINECKO - V pátek odpoledne mělo dojít k požáru roubenky ve Vendryni na Třinecku. Škoda se prý vyčíslila na tři miliony korun.


Nehoda ve Studénce, řidičku museli vyprošťovat hasiči

Nehoda ve Studénce, řidičku museli vyprošťovat hasiči

11/5 / KRIMI / STUDÉNKA - Ve čtvrtek 10. května došlo k dopravní nehodě ve Studénce na Novojičínsku.


Motorkář se střetl s jelenem. Skončil v nemocnici

Motorkář se střetl s jelenem. Skončil v nemocnici

11/5 / KRIMI / TŘINECKO - Ve čtvrtek 10. května došlo k dvěma dopravním nehodám v Moravskoslezském kraji.


Požár bytu v Bruntále, na vině elektroinstalace

Požár bytu v Bruntále, na vině elektroinstalace

9/5 / KRIMI / BRUNTÁL - V úterý 8. května došlo k požáru bytu v Bruntále. Odhadována škoda se vyčíslila na 200 tisíc korun.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!