Babiš sní o menšinové vládě a ministrech jako odbornících

27. říjen 2017 | 15:08
Andrej Babiš. Foto: archiv MojeOstravsko.cz.czAndrej Babiš. Foto: archiv MojeOstravsko.cz.cz

PRAHA /VOLBY 2017/ - Vítěz voleb Andrej Babiš zjišťuje, že se mu asi nepodaří sestavit většinovou vládu. Do koalice s ním nikdo nechce jít. Poprvé tak pro Českou televizi zmínil, že by vláda mohla být menšinová.

Reklama

Pro ČT předseda hnutí ANO v pátek (27.10.2017) uvedl, že uvažuje o sestavení menšinové vlády, zároveň v rozhovoru pro deník Právo řekl, že by na ministerských poostech místo politiků viděl raději odborníky.

"Chtěl bych Sněmovně předložit takovou vládu, ve které budou sedět odborníci, kteří dané problematice rozumějí a kteří možná ty poslance přesvědčí, že pro ně zvednou ruku," nastínil pro Právo plány šéf hnutí ANO.

Přestože se Babišovi sestavení vlády zatím moc nedaří, chce ji mít do Vánoc. Jako zlom ve vyjednávání s ostatními stranami vidí ustanovení Sněmovny.

"Budeme postupovat jako v Německu. Tam také nejdřív byl ustaven parlament a teprve nyní budou jednat o vládě. Pro ČR je důležité 20. listopadu také ustavit Sněmovnu tak, aby nedošlo k zablokování dolní komory, o co se teď asi pokouší ODS, když na post předsedy Sněmovny prosazuje pana (předsedu Petra) Fialu. Nevím, proč by to neměl být náš zástupce," uvedl v rozhovoru pro Právo Andrej Babiš.

ANO plánuje na předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Naopak občanští demokraté chtějí získat podporu pro svého předsedu Petra Fialu.

Dosavadní jednání bez výsledku

I když se Babišovi zatím jednání s potencionálními partnery do vlády moc nedaří, on tvrdí, že má plán, jak sestavit vládu. Na ministerstva přitom chce dosadit odborníky, tedy nikoliv nutně zvolené poslance.

Představuje si takto Babiš řídit stát jako firmu?

Babiš plánuje, že do Vánoc sestaví funkční vládu. Přitom ANO nechce údajně jít do vlády s Tomiem Okamurou a jeho SPD. To je přitom zatím jediná strana, která se veřejně ústy svého předsedy nabídla k vládnutí.

Vládu s Babišem odmítli i komunisté. Přestože ANO ve volbách 2017 vyluxovalo voliče levicovým stranám, předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že ANO je příliš pravicové a komunisté jako autentická levice by nemohli jít do vlády s miliardářem.

Do vlády nechce jít ani ODS, přestože Babiš předsedu Petra Fialu lákal. Spolupráci s ANO ale příliš nedoporučují regiony. Obávají se, že by ODS mohla skončit jako ČSSD nebo lidovci.

Právě KDU-ČSL oznámila, že půjde do opozice. Navíc strana bude hledat nové vedení, připravit skončit je Pavel Bělobrádek.

Sociální demokraté se spíše také kloní k opoziční roli.

Babiš už oznámil, že přestává jednat s TOP 09 a STAN. Ti jsou podle slov šéfa hnutí ANO negativně naladěni.

Zbývají tak Piráti. S jejich předsedou Ivanem Bartošem se Babiš nepohodl, dokonce si vzájemně přes média vyměnili několik invektiv.

Babiš přitom Piráty lákal do vlády s tím, že by dostali do kompetence digitalizaci státu.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!