Babiš sní o menšinové vládě a ministrech jako odbornících

27. říjen 2017 | 15:08
Andrej Babiš. Foto: archiv MojeOstravsko.cz.czAndrej Babiš. Foto: archiv MojeOstravsko.cz.cz

PRAHA /VOLBY 2017/ - Vítěz voleb Andrej Babiš zjišťuje, že se mu asi nepodaří sestavit většinovou vládu. Do koalice s ním nikdo nechce jít. Poprvé tak pro Českou televizi zmínil, že by vláda mohla být menšinová.

Reklama

Pro ČT předseda hnutí ANO v pátek (27.10.2017) uvedl, že uvažuje o sestavení menšinové vlády, zároveň v rozhovoru pro deník Právo řekl, že by na ministerských poostech místo politiků viděl raději odborníky.

"Chtěl bych Sněmovně předložit takovou vládu, ve které budou sedět odborníci, kteří dané problematice rozumějí a kteří možná ty poslance přesvědčí, že pro ně zvednou ruku," nastínil pro Právo plány šéf hnutí ANO.

Přestože se Babišovi sestavení vlády zatím moc nedaří, chce ji mít do Vánoc. Jako zlom ve vyjednávání s ostatními stranami vidí ustanovení Sněmovny.

"Budeme postupovat jako v Německu. Tam také nejdřív byl ustaven parlament a teprve nyní budou jednat o vládě. Pro ČR je důležité 20. listopadu také ustavit Sněmovnu tak, aby nedošlo k zablokování dolní komory, o co se teď asi pokouší ODS, když na post předsedy Sněmovny prosazuje pana (předsedu Petra) Fialu. Nevím, proč by to neměl být náš zástupce," uvedl v rozhovoru pro Právo Andrej Babiš.

ANO plánuje na předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Naopak občanští demokraté chtějí získat podporu pro svého předsedu Petra Fialu.

Dosavadní jednání bez výsledku

I když se Babišovi zatím jednání s potencionálními partnery do vlády moc nedaří, on tvrdí, že má plán, jak sestavit vládu. Na ministerstva přitom chce dosadit odborníky, tedy nikoliv nutně zvolené poslance.

Představuje si takto Babiš řídit stát jako firmu?

Babiš plánuje, že do Vánoc sestaví funkční vládu. Přitom ANO nechce údajně jít do vlády s Tomiem Okamurou a jeho SPD. To je přitom zatím jediná strana, která se veřejně ústy svého předsedy nabídla k vládnutí.

Vládu s Babišem odmítli i komunisté. Přestože ANO ve volbách 2017 vyluxovalo voliče levicovým stranám, předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že ANO je příliš pravicové a komunisté jako autentická levice by nemohli jít do vlády s miliardářem.

Do vlády nechce jít ani ODS, přestože Babiš předsedu Petra Fialu lákal. Spolupráci s ANO ale příliš nedoporučují regiony. Obávají se, že by ODS mohla skončit jako ČSSD nebo lidovci.

Právě KDU-ČSL oznámila, že půjde do opozice. Navíc strana bude hledat nové vedení, připravit skončit je Pavel Bělobrádek.

Sociální demokraté se spíše také kloní k opoziční roli.

Babiš už oznámil, že přestává jednat s TOP 09 a STAN. Ti jsou podle slov šéfa hnutí ANO negativně naladěni.

Zbývají tak Piráti. S jejich předsedou Ivanem Bartošem se Babiš nepohodl, dokonce si vzájemně přes média vyměnili několik invektiv.

Babiš přitom Piráty lákal do vlády s tím, že by dostali do kompetence digitalizaci státu.

Autor: Redakce


[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

Muž měl vykrást pekárnu. Chycen byl okamžitě

20/3 / KRIMI / KARVINÁ - Vskutku k pozoruhodnému případu došlo v Karviné.


Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

Trojici žhářů hrozí za zapálení kostela v Gutech 15 let!

20/3 / KRIMI / OSTRAVA - Trojice mladíků, která vloni na začátku srpna měla zapálit historický kostel v Gutech na Třinecku, může vyfasovat až patnáctiletý pobyt za mřížemi.


Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

Poslanec SPD Volný prý bojuje proti parazitům, sám vydělává na chudobě jiných

18/3 / ZPRÁVY / OSTRAVA - Veřejnost i politickou scénu pobouřilo počínání poslance za hnutí SPD a předsedu krajské organizace hnutí Lubomíra Volného na základě reportáže České televize, podle níž poslanec obchoduje s chudobou.


Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

Patnáctiletý řidič se proháněl Ostravou. Jeho jízda skončila nehodou

17/3 / KRIMI / OSTRAVA - Ve čtvrtek došlo k pozoruhodné situaci, když policisté v ostravských ulicích lapili řidiče, který neměl za volantem co dělat. Už jen kvůli tomu, že mu bylo 15 let.
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!