Agitace politiků ve školách. Dominik Feri se pohybuje na hraně zákona

11. duben 2017 | 12:09 | Česko
Dominik Feri. Foto: archiv MojeOstravsko.czczDominik Feri. Foto: archiv MojeOstravsko.czcz

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - V podzimních volbách má kandidovat za TOP 09 do Poslanecké sněmovny, téměř tři roky je radním v Teplicích. A v posledních týdnech objíždí jednu střední školu za druhou. Dominik Feri se tak ocitl na hraně zákona, neboť politická agitace na školách je zakázaná.

Reklama

Jenže není agitace jako agitace. Stačí z politické agitace udělat besedu o politice a tvářit se, že smyslem je mladé lidi přimět přemýšlet o politice.

Školský zákon, tak už to bývá, je docela benevolentní. Politici do škol mohou, vstup zakázaný nemají. Mohou tak předstoupit před studenty a přednášet. Ohlídat, zda už to není jasná politická agitace, to už je úkol pro ředitele škol.

Někteří to řeší tak, že politika raději odmítnou a přednášení studentům mu neumožní. Často se ale ředitelé mohou dostat do křížku právě s politiky, neboť zřizovatelem středních škol bývají většinou kraje a základních škol obce.

Jsou tu ale i případy, kdy politikem kandidujícím do parlamentu je přímo ředitel střední či základní školy. Obvyklé je, že ředitelem je člen nějaké politické strany či hnutí. To samo o sobě není závadné, neboť občan má zase právo být straníkem a účastňovat se politického dění.

Jenže, kdy nastává hranice politické agitky a školní osvětové přednášky?

Když například ředitel ústecké Střední průmyslové školy stavební Vítězslav Štefl kandidoval do Senátu za ČSSD (je i členem), takovou nevoli to nezpůsobilo jako u  jeho tehdejší kolegyně na litoměřickém gymnáziu. Před šesti lety se zde rozhořel spor mezi ředitelkou a rodiči, kteří neváhali v konfrontaci využít i to, že údajně tehdejší ředitelka školy v rámci svých hodin společenských věd děti přesvědčovala, která to strana je vlastně nejlepší. Tehdejší ředitelka byla mimo jiné členkou sociální demokracie.

To je ale minulost.

V současnosti jsou dva politici, kteří aktivně a zcela veřejně ukazují, že jezdí do škol besedovat o politice. Prvním je Václav Klaus ml. a Dominik Feri.

Právě Dominik Feri začal svoji politickou kariéru v severočeských Teplicích, když se jako náhradník v dresu TOP 09 dostal do zastupitelstva. Už před tím hojně využíval především Facebook, aby oslovil co nejvíce lidí.

Nyní má tolik přátel na sociální síti napříč celým Českem, že si toho všimlo i nejvyšší vedení TOP 09 a v lednu 2017 ho jmenovalo jako "ambasadora" strany pro diskusi s nejmladší generací.

Na mladou generaci míří také specifický slib TOP 09 v oblasti kultury. „Mladí lidé do 25 let mají k dispozici poukaz s ročním finančním limitem na návštěvu galerií, divadel, koncertů, muzeí, a kulturních památek,“ napsala strana do svého programového dokumentu.

A Dominik Feri se skuteční snaží. Za rok prý navštívil stovku škol a zvou ho sami studenti.

Beseda je zhruba v délce dvou hodin a dvacetiletý Dominik Feri volí uvolněný styl projevu. A náplň? Vypráví o tom, jak se dostal do politiky, k čemu je magistrát, jak se strany a jednotliví politici propagují.

A aby prakticky své vrstevníky i pobavil, ukazuje jim fotky a vtipy ze sociálních sítí i nezapomene povídání opepřit zábavnými historkami.

Na straně jedné propaguje vlastní osobu, na straně druhé chytře vybraným a vyselektovaným obsahem přednášky "ztrapňuje" politické soupeře.

Avšak ne všude má Dominik Feri dveře otevřené. Jsou ředitelé škol, kteří politika ke studentům nepustí.

Třeba ředitel Střední školy chemické a zároveň předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček pro Hospodářské noviny uvedl, že "aktivní politik ve vysoké funkci může být jen těžko objektivní."

"Už dříve mě oslovovali asistenti některých poslanců či senátorů s nabídkou diskusních setkání. Vždycky se dušovali, že to bude mít nepolitický kontext, ale já jsem k tomu nikdy nesvolil," konstatoval.

Politici často zvolí únikovou formulku, že přednáška nebude "politická", ale "odborná". Jednou je to o ekonomice, jindy zase o "zahraniční a bezpečností problematice". To je zaklínadlo předsedy Poslanecké sněmovny a vysoce postaveného politika ČSSD Jana Hamáčka. I on jezdí po školách.

Hospodářské noviny oslovily i ústavního právníka Jana Kudrnu. Domnívá se, že politici ve školní budově nemají co dělat. Diskuse, besedy, přednášky - či jak to budeme nazývat - mají probíhat mimo školní prostředí.

"Umím si představit, že si tam jednou začas pozvou nějakého europoslance, aby jim řekl, jak fungují evropské orgány. Ale byl bych s tím opatrný," uvedl.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

Zaorálek hlasoval pro vládu. Babiš má důvěru. Stanjura ho považuje za generálního ředitele ČR

12/7 / ZPRÁVY / ČESKO - Po patnáctihodinové rozpravě hodinu po půlnoci v noci ve čtvrtek (12.7.2018) získala druhá Babišova vláda důvěru Poslanecké sněmovny. Pro ni hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.


Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

Klokan utekl do dolu Paskov! Hasiči s ním měli plné ruce práce

15/6 / KRIMI / KARVINÁ - Hasiči a policisté pronásledovali klokana, který se zatoulal do areálu bývalého dolu Paskov.


Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

Hořel dům ve Frýdku-Místku, škoda za 500 tisíc

15/6 / KRIMI / FRÝDEK-MÍSTEK - Ve středu 13.6. došlo k požáru staršího rekreačního domku ve Frýdku-Místku, konkrétně v tamní městské části Chlebovice.


Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

Rozhodl těžce zaspaný úvod sezóny, soudí o sestupu Vítkovic z druhé ligy Ludevít Grmela

4/6 / SPORT / VÍTKOVICE - Po dvou letech sestoupil z druhé ligy do MSFL fotbalový klub MFK Vítkovice. O záchranu ve druhé lize bojoval do posledního kola, nakonec ale míří o patro níže, do amatérské třetí ligy. Co to s klubem udělá?
MojeOstravsko.cz Novinky v regionech

Karvinsko, Opavsko, Havířovsko, Třinecko, Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Bruntálsko


MojeOstravsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeOstravsko.cz na Seznam.cz
MojeOstravsko.cz na Facebooku


Redakce MojeOstravsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!